+++Dragi župljani ponovno možete pročitati duhovnu misao za svaku nedjelju u rubrici Kutak za dušu koje piše Mijo Rak, toplo preporučam +++Hodočašće u Češku 27.08.-31.08.2019. imamo dva slobodna mjesta sve informacije možete dobiti u župnom uredu+++

Izgledati ili biti...Od periferije do središta srca...
(8.nkg)
Srce je središte čovjekova života. Sve počinje u srcu. U srcu niču klice čovjekove svetosti ili propasti. Srce treba urediti. Bitka za čovjeka počinje i završava u srcu, u biti, u jezgri njegova života. Treba budno moliti i tražiti pomoć Božje milosti, koja u najdubljoj dubini čovjeka tiho progovara u savjesti, ali i promišljati i bdjeti nad svojim srcem da bi to srce postalo sposobno donositi dobre plodove. Iz obilja srca usta govore, kaže nam Isus. Plod koji se vidi u životu čovjeka, u njegovim riječima i djelima izrastao je u srcu. Kao što dobro stablo donosi dobar plod, tako i dobar čovjek donosi dobar plod.

Današnji čovjek ispraznio je svoje srce i bitku života premjestio je na periferiju srca. On čini sve kako bi stvorio dobru sliku o sebi. Od toga je napravio cijelu industriju. U tome mu pomažu PR stručnjaci koji ga savjetuju kada će, što će i kako reći i učiniti ne bi li kako ostvario i zadržao sliku o sebi, o kojoj mu, vjeruju, ovisi uspjeh, sreća i život. Sva ova “mudrost”, iako neko vrijeme može imati svoje učinke, na jako je klimavim nogama. Na kraju se čovjek izgubi i ne zna više tko je i što zastupa. Usprkos “uspjehu” često mu je srce puno praznine i gorčine. Život na periferiji srca trajni je izvor frustracije i nezadovoljstva čovjeka. Čovjek može sve i svakoga prevariti ali njegovo srce “zna” ili bolje reći osjeća što je istina. Želi li čovjek današnjice biti sretan mora se vratiti u dubinu, u središte života, u srce.

Kakvo srce čovjek treba? Neupitno, srce ispunjeno ljubavlju, istinskom ljubavlju. Kakva je to ljubav? To je ljubav koja se predaje za drugoga, koja za drugoga daje svoj život. To je ljubav koja prašta, ljubav koja se nada i podnosi, ljubav koja će ostati zauvijek. O njoj je tako lijepo u poslanici Korinčanima 13 pisao sveti Pavao. To je ljubav koja će u drugome vidjeti bližnjega i brata, koja će najprije vidjeti brvno u svome oku, koja će krenuti od promjene vlastita života, a tek onda u vađenje truna iz oka brata i sestre, iz oka bližnjega.To je ljubav, u "ludosti križa" spremna ljubiti i neprijatelja Čovjek koji nema života u svome srcu, u središtu svoga bića, neprestano zabija ”oko” i nos u život drugih. I može to raditi do unedogled, to ga nikada neće usrećiti. Ako čovjek želi biti istinski sretan i stvarno uspješan mora se vratiti u svoje srce i u dubini svoga bića razabrati i čuti glas Boga živoga. U suradnji s Njime oblikovati srce i tada će uistinu, sa svim križevima života, naći radost i smisao. Pred nama je korizma. Izuzetna prilika za povratak iz periferije u središta srca. Nismo sami. Bog proviđa. On nam je blizu.

Mijo Rak