Postoje dva puta, potpuno različita: put života i put smrti. Beskorisno je to zanemarivati i nemoguće je to promijeniti. Svaka će zloća, svaka oholost, biti ponižena i imat će neslavni kraj. Samo onaj koji se uzda u Gospodina i koji traži njegovo milosrđe imat će budućnost:

“Evo dan dolazi poput peći užaren; oholi i zlikovci bit će kao strnjika: dan koji se bliži spalit će ih – govori Gospodin nad vojskama – neće im ostati ni korijena ni grančice. A vama koji se imena moga bojite sunce će pravde ogranuti sa zdravljem u zrakama”(Mal 3, 19 -20a).

Do tada, kao što smo svjedoci i u povijesti, zbog grijeha, imamo nemir, borbu i suprotstavljenosti. Ta drama života, ta borba, odvija se kroz cijelu povijest, u društvima i u srcu svakoga čovjeka.

Spašeni smo i otkupljeni žrtvom, krvlju Isusa Krista. Tko god se Njemu s pouzdanjem utekne ne treba se bojati, spasiti će se. Jer Isus nije umro za pravedne nego za grešne, a to smo svi mi. Neka ujedno bude svjestan, ako doista postane Isusov, morat će zbog toga trpjeti. To nije moguće zaobići. Ipak, razlika je neizmjerna: tko je s Isusom ima nadu, a ”nada ne postiđuje”. Tko želi biti Isusov kad tad biti će progonjen: ”Svi će vas zamrziti zbog imena mojega. Ali ni vlas vam s glave neće propasti. Svojom ćete se postojanošću spasiti.”

Svjedoci smo progona Crkve u svijetu i u našoj domovini,  kada se grijesi i slabosti  njenih pojedinih članova preuveličavaju i generaliziraju, a zanemaruje se sve dobro što je ona učinila i  čini.  Sve se više zbog vjere progoni i omalovažava one koji se usude vjerovati i promišljati te svjedočiti istinu evanđelja, posebno kada se to ne slaže s novim, sve više preko medija nametanim idelogijama praznine i sivila. Sve nam se više kao dobro i zabava nameće zlo i praznina, i nazadno, poput raznih pogaskih običaja, kao napredno. Ipak, budimo mirni, nismo sami, i u trpljenju imamo smisao, puninu.