Onaj tko ju je iskusio zna kako je žeđ teška, a kakvu utjehu donosi, i koliko je dragocjena, čista, pitka voda. Narod žedan slobode, osjeća žeđ u pustinji. Čim malo potraje, buni se, jer nema duboke i snažne vjere. Izabrani narod često se buni protiv Mojsija i Arona, ali preko njih buni se i protiv Boga koji je zadnji i prvi, odgovoran za njihov izlazak iz ropstva. Težina žeđi prelijeva se gorčinom iz žednoga tijela u žednu dušu. I to tamo od početaka. O, kad bismo imali strpljenja duboke vjere.

Isus i žena Samarijanka. Jakovljev zdenac. Planirani susret. Gospodin je poznavao žeđ ove žene, duboku žeđ za istinskom ljubavi. Kako bi mogao utažiti njezinu žeđ i olakšati joj on s njome zapodijeva razgovor i moli je da ugasi njegovu žeđ. Kroz razgovor joj otkriva istinu o njezinom životu i ona u njemu prepoznaje najprije proroka, a onda Mesiju. On joj srce, u susretu s njom, ispunja Živom vodom, svojim Svetim Duhom. Tu u njezinim dubinama, u hramu njezine duše, Isus otvara izvor života koji struji iz Očeva i Sinova Duha. Ispunjena njegovom blizinom, ljubavlju i istinom koja joj otvara srce i oči žena odlazi i druge dovodi njemu, izvoru života. Možda i nas, u nekoj našoj žeđi iznenadi njegova blizina. On je blizu i može ugasiti našu žeđ. Dođi, Gospodine Isuse!