Otvori mi oči, Gospodine!

Prvo čitanje uči nas da je Božji pogled drugačiji od ljudskog: "Bog ne gleda kao što gleda čovjek: čovjek gleda na oči, a Gospodin gleda što je u srcu."  Ni vid ni sljepoća nisu isti u našim i Božjim očima. "Tko je kriv...?, pitaju učenici, a Bog želi onima koji vide otvoriti oči srca, oči vjere, po ovome slijepcu od rođenja. Od kala Isus mu namaza oči i posla ga neka ide s povjerenjem i opere se. I slijepac je progledao očima tijela i vjere. Milost koju je doživio preobrazila mu je srce i on je povjerovao Isusu. Naprotiv, farizeji, zdravih očiju i intelektualno, vjerski nadmoćni, postaju slijepi jer ne žele povjerovati. Strašno je biti slijep kod zdravih očiju! Ako ne vidiš dobro, ako ne razumiješ dobro, zavapi danas srcem i zamoli Gospodina da ti otvori oči. Otvorenim očima, Božjim pogledom čovjek vidi drugačije, na novi način. Upravo nam to treba, čisto srce koje će dobro vidjeti. Gospodine molim te, otvori mi oči. Daruj mi svoj pogled kojim ću dobro vidjeti zašto sam tu te kamo i kako trebam dalje.