U nedjelju i ponedjeljak, 31. svibnja i 1. lipnja 2020. godine, u našoj je župnoj crkvi proslavljen blagdan Duhova i duhovsko proštenje. Euharistijskim se slavljima odazvalo mnoštvo vjernika koji su dali slavu Bogu, a oba je dana bila mogućnost za svetu ispovijed. Nedjeljnu je misu, na sam blagdan Duhova i Pohođenja Blažene Djevice Marije, predvodio vlč. Josip Horvat ml. u suslavlje domaćeg župnika Ivice Puškadije.

U svojoj je homiliji vlč. Horvat govorio kako nam se valja moliti i utjecati Duhu Svetome i o ulozi treće božanske osobe na život Crkve. Duh Sveti dolazi gdje su ljudi ujedinjeni, gdje nema podjela ni svađa u društvu i gdje vlada ljubav prema Bogu i bližnjima, a Isus ga šalje da nas utješi i zaštiti. U našem svakodnevnom duhovnom rastu Duh Sveti nam pomaže da svladamo svaki grijeh, a Blažena Djevica Marija je, prema riječima predvoditelja Horvata, remek-djelo Duha Svetoga. U povijesti mnoga su carstva i kraljevstva nastajala i nestajala, mijenjali su se vladari i društvena uređenja, ali Crkva je uvijek ostala, i to zahvaljujući Duhu Svetome koji njome ravna i koji vodi Kristov puk širom svijeta. Misa je bila puna radosti i mogli smo osjetiti koliko je Bog milostiv, baš kao što su to osjetili i apostoli na dan Pedesetnice kada je na njih sišao Duh Sveti i obasjao sve svojom snagom.

Dan kasnije, na Duhovski ponedjeljak,  spomenuli smo se posvete crkve. Središnje je misno slavlje predvodio dekan čakovečkog dekanata, preč. Vladimir Kolarić, a suslavili su svećenici štrigovskog dekanata u zajedništvu sa dekanom preč. Ivanom Hercegom uz mnogobrojne vjernike, dok je istog dana naš župnik Ivica Puškadija predvodio večernju misu.

U svojoj se homiliji preč. Kolarić osvrnuo na kršćanstvo koje je usporedio s mozaicima jer kao što umjetnik izrađuje mozaik tako da slaže raznobojne kockice kamena, obojenog stakla i glazirane keramike, tako je i svaki kršćanin u  Kristovoj zajednici Crkvi vrijedan jer Bog upravlja svime što je stvorio – i građevinama i ljudima. U tom smislu trebamo se ugledati na prve kršćane koji su s radošću služili Bogu, međusobno su jedni drugima pomagali, slavili euharistiju i bili postojani u molitvi. Prisjetili smo se i posvećenja crkve koje smo dugo iščekivali i dočekali na Duhovski ponedjeljak, 16. svibnja 2016. godine, što je bio Gospodnji dar za svakog vjernika i hodočasnika naše župe, a predvoditelj euharistije podsjetio nas je na mnoge naše pretke koji su godinama hodočastili ovamo zahvaljujući Bogu na primljenim dobročinstvima.

Na kraju je naš župnik Ivica Puškadija zahvalio Trojedinom Bogu što smo se i ove godine okupili na proslavi Duhova, predvoditeljima misnih slavlja, vlč. Josipu Horvatu ml. i preč. Vladimiru Kolariću, mons. Leonardu Logožaru, preč. Ivanu Kozjaku, dekanu našeg dekanata preč. Ivanu Hercegu, vlč. dr. Kristijanu Kuharu, vlč. Ivanu Novaku i ostalim svećenicima našeg dekanata koji su uveličali proslavu euharistije i svim nazočnim vjernicima i hodočasnicima na dolasku. Oba dana misno smo slavlje završili ophodom oko oltara Majke Božje Lauretanske uz molitvu, zahvale i pjevanje marijanskih pjesama i sa željom da vođeni Duhom Svetim rastemo i jačamo i dalje u vjeri, ispunjeni radošću koju nam Gospodin daje.

Danijel Kralj