ŽUPA SVETI JURAJ NA BREGU

Get Adobe Flash player
+++ +++

14 nedjelja kroz godinu – B, 8. srpanj 2012.

Evanđelje: Mk 6,1-6

I otišavši odande, dođe u svoj zavičaj. A doprate ga učenici. I kada dođe subota, poče učiti u sinagogi. I mnogi što su ga slušali preneraženi govorahu: "Odakle to ovome? Kakva li mu je mudrost dana? I kakva se to silna djela događaju po njegovim rukama? Nije li ovo drvodjelja, sin Marijin, i brat Jakovljev, i Josipov, i Judin, i Šimunov? I nisu li mu sestre ovdje među nama?" I sablažnjavahu se o njega. A Isus im govoraše: "Nije prorok bez časti doli u svom zavičaju i među rodbinom i u svom domu." I ne mogaše ondje učiniti ni jedno čudo, osim što ozdravi nekoliko nemoćnika stavivši ruke na njih. I čudio se njihovoj nevjeri.

Otajstvo

Zastani načas pred Tajnom Života...Zaboravi riječi i govor. Šuti i osjeti govor Tišine. Milijunima godina Tišina govori. Nauči slušati Tišinu koja i tebi ovoga trena progovara...Ostani minutu u potpunoj tišini...

Može nam se činiti da  smo„sve“ prošli i životnim iskustvom obuhvatili ono što se može čovjeku dogoditi i tu je velika zamka. Čovjek pomisli da već sve zna, da ništa novoga više ne može naučiti i doživjeti, a sličan je tek potoku iz pjesme Nikole Kuzmičiča: „Patuljak uđe u potok i reče: 'Kako je duboka ova rijeka?' Potok mu povjerova i prestane žuboriti.“Najčešće znamo tako malo i svakog dana možemo se diviti i otkrivati OTAJSTVO.  Važno je zaživjeti stav poštovanja i poniznosti pred životom.

Poznata nam je Isusova rečenica: „Nije prorok bez časti doli u svome zavičaju.“ Iskusili smo je dobro na vlastitoj koži. Tako je žalosno i tako šteta ne vidjeti veličinu i dragocjenost osoba pored sebe, na koje smo se naviknuli, proroka koji su nam poslani, a u stvari ih ne poznajemo. Prečesto se može čuti i iz ponašanja shvatiti: „Znam ja njega/nju.“ Nažalost tako malo ponajemo jedni druge.

Isus je žalostan u svom kraju. Najprije se čini da mu se dive, ali potom to opovrgavaju: "Odakle to ovome? Kakva li mu je mudrost dana? I kakva se to silna djela događaju po njegovim rukama? Drugim riječima rečeno: „Znamo mi njega. Kakva bi on silna, velika djela mogao činiti?“ „Nije li ovo drvodjelja, sin Marijin, i brat Jakovljev, i Josipov, i Judin, i Šimunov? I nisu li mu sestre ovdje među nama?“ „Ma poznamo mi njega cijeli život, što će on nama govoriti...“ Upravo zbog gubitka otajstva oni nisu mogli vjerovati u Njega, a on je najmanje čudesa učinio u svome kraju. Najveća je greška u životu očekivati dolazak velikih trenutaka i važnih događaja iz „dalekih krajeva i ljudi izdaleka“., a ne dopuštati radost otajstva iz jednostavnih, svakodnevnih situacija i od ljudi koji su nam darovani za život poput „kruha svagdašnjega“, koji nikada ne može dosaditi. Kako je pogrešno misliti da su neki drugi, izdaleka, bolji od onih koji su blizu, samo zato jer su izdaleka. Često  je zavist glavni razlog sljepoće za dragocjenost naših bližnjih. Bojimo se da ćemo biti manji ako vidimo dar i darovitost drugoga. Tu griješimo jer ne vidimo „velike“ stvarnosti života koje se kriju u „malenim, svakidašnjim“ situacijama svakoga dana. Uspjeh drugoga nije opasnost nego razlog za sreću. Potrebno je učiti radovati se radosti drugoga. Radost drugoga i moja je radost.

Život  je otajstvo i dar.

Život je put i prilika.

Život je dragocjenost i čudo.

Život je ljepota bez kraja.

Mijo Rak

 

 

  • An Image Slideshow

Crkva iz zraka

  • An Image Slideshow

Molitva Majci Božjoj Lauretanskoj

MOLITVA MAJCI BOŽJOJ LAURETANSKOJ, ZAŠTITNICI ŽUPE SV. JURAJ NA BREGU

Presveta Bogorodice! Tvoj sveti lik nije uništen u urušenju Crkve.
Čudesno sačuvan postao nam je znakom da ti u srcu  naše župe želiš na osobit način biti prisutna kao Zaštitnica i Utočište svima koji ti povjere svoje tjeskobe i nade, svoje boli i brige. Ohrabreni tim znakom, puni pouzdanja i pobožnosti, tvome Srcu povjeravamo i predajemo svako dijete i sve mlade, bolesnike i patnike, siromahe naše župe i Domovine.
Pohodi sve naše obitelji i uvedi u njih jedinoga Spasitelja Isusa Krista da budu zdrave, vjerne i potomstvom blagoslovljene.

Marijo Lauretanska, moli za nas i moli s nama za mir u našoj ispaćenoj Domovini, da kroz sve poteškoće i opasnosti života sretno stignemo u radost Presvetoga Trojstva, da ga hvalimo i slavimo u sve vijeke vjekova.
Amen.

Majko Božja Lauretanska- moli za nas!

Panorama crkve

  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow

Laudato TV

  • An Image Slideshow

40 dana za život

  • An Image Slideshow