ŽUPA SVETI JURAJ NA BREGU

Get Adobe Flash player
+++ +++

Sedamnaesta nedjelja kroz godinu – B, 29.7.2012.

Evanđelje: Iv 6,1-15

Nakon toga ode Isus na drugu stranu Galilejskog, Tiberijadskog mora. Slijedilo ga silno mnoštvo jer su gledali znamenja što ih je činio na bolesnicima. A Isus uziđe na goru i ondje sjeđaše sa svojim učenicima. Bijaše blizu Pasha, židovski blagdan. Isus podigne oči i ugleda kako silan svijet dolazi k njemu pa upita Filipa: "Gdje da kupimo kruha da ovi blaguju?" To reče kušajući ga; jer znao je što će učiniti. Odgovori mu Filip: "Za dvjesta denara kruha ne bi bilo dosta da svaki nešto malo dobije." Kaže mu jedan od njegovih učenika, Andrija, brat Šimuna Petra: "Ovdje je dječak koji ima pet ječmenih kruhova i dvije ribice! Ali što je to za tolike?" Reče Isus: "Neka ljudi posjedaju!" A bilo je mnogo trave na tome mjestu. Posjedaše dakle muškarci, njih oko pet tisuća. Isus uze kruhove, izreče zahvalnicu pa razdijeli onima koji su posjedali. A tako i od ribica - koliko su god htjeli. A kad se nasitiše, reče svojim učenicima: "Skupite preostale ulomke da ništa ne propadne!" Skupili su dakle i napunili dvanaest košara ulomaka što od pet ječmenih kruhova pretekoše onima koji su blagovali. Kad su ljudi vidjeli znamenje što ga Isus učini, rekoše: "Ovo je uistinu Prorok koji ima doći na svijet!" Kad Isus spozna da kane doći, pograbiti ga i zakraljiti, povuče se ponovno u goru, posve sam.


Isus je smisao života

Koliko puta čovjek zastane, umoran i iscrpljen usred  obaveza svakidašnjice. Osjeća da više nema snage, da dalje ne može. Jeste li doživjeli trenutak vlastite nemoći, praznine, bezvoljnosti, duboke gladi za smislom života? Gdje ste pronašli snage za daljnje korake? Gdje ste pronašli „kruh“ koji vam je vratio život?

Isus je za sebe rekao: „Ja sam kruh živi...“ Isus je istinski kruh života koji stvarno siti. Čovjek ne može bilo gdje pronaći pravi odgovor, pravu hranu, pravi smisao. Mora doći na pravo mjesto, pravoj osobi i tu može pronaći novu snagu. Mogu posvjedočiti da sam mnogo puta u životu, umoran i iscrpljen  od traženja odgovora doživio onu biblijsku:“ Moje mi srce govori, traži lice njegovo...“ U susretu s Isusovom riječi, u susretu s Njim srce se rastopi i nahrani. U susretu s Isusovom ljubavlju i brigom, s njegovim prijateljstvom i dobrotom čovjek se mijenja na očigled, postaje novi, drugačiji čovjek. Od čovjeka tjeskobe i skučenosti postaje čovjek nade i svjedok ljepote koja jest i nastaje po Njemu.

Mnoštvo iz današnjeg evanđelja dobro je „osjetilo“ i prepoznalo Isusa. Nisu bili  do kraja svjesni da dubina njihova bića  u Njemu prepoznaje odgovore na najvažnija pitanja života. Tražili su ga da bi slušali njegove riječi i dobili prave odgovore na pitanja o smislu vlastita života. Ipak, morat će još dugo koračati s Njime da bi naučili slijediti ga potpuno. Pred njihovim se očima dogodilo čudo. Isus je s pet kruhova i dvije ribice nahranio pet tisuća muškaraca, ne računajuči žene i djecu. To ih je zapanjilo i zadivilo. Pomislili su: „Izaberimo Isusa za kralja i imat ćemo sve što nam treba.“ Nažalost, bili su još daleko od shvaćanja Isusova poslanja. Zato Isus bježi i sakriva se. Njemu nije do zemaljskog kraljevstva i slave već do“ kraljevstva istine, pravde i mira.“ koje iz dana u dan raste i nastaje. Čovjek često puta misli da bi bio zadovoljan kad bi imao dovoljno novaca, ili kad bi ostvario ciljeve koje si je zacrtao. Razlog svom nezadovoljstvu nalazi u političarima, svećenicima, ljudima koji ga okružuju. Misli da bi bio sretan kada bi se ostvarili u potpunosti njegovi planovi. Tu je zamka i često puta zabluda. Istina je da su čovjeku sredstva za život potrebna. Istina je da mu  novac, kuća i auto i mnoge stvari  trebaju. Istina je s druge strane da ga to sve, ako to i postigne, samo po sebi neće učiniti sretnim. Sreća može početi danas, bez svega onoga što čovjek smatra nužnim za sreću, ako čovjek pronađe istinsku hranu života i stvarno na zdrave temelje postavi svoj  život. Samo Bog može do kraja ispuniti naše srce. Samo u Njemu leži odgovor na temeljna pitanja života.

Ako juriš bez predaha, marljivo radeći za svoju obitelj i da bi još ponešto stekao; ako nemaš vremena predahnuti i posvetiti nekoliko minuta obitelji i prijateljima uz kavu; ako nemaš pet minuta za igru s vlastitom djecom, prijatelju, zastani! Nađi vremena za Boga. Nađi vremena za susret s Njime u molitvi. Naći ćeš tada vremena za obitelj i prijatelje i radit ćeš puno bolje nego prije. U zajedništvu s Bogom rad postaje molitva, ali ako čovjek nema vremena za ništa lako to zaboravi i izgubi smisao rada i života.  U svakome od nas živi „glad“ – čežnja za Bogom i životom koji on daje. Bez te hrane naš je život kao kuća bez temelja, mora se srušiti. Vratimo se Gospodinu. Osluškujmo njegov glas. Osluškujmo i promišljajmo kamo nas on vodi. On nas želi voditi kroz naš konkretan život. On nam je već poslao svoga Duha.

Jedna od široko rasprostranjenih zabluda našega vremena jest da sve ovisi o nama. Mi moramo sami sve isplanirati i napraviti, sve konce držati u rukama da bismo pošto poto bili uspješni. Ova postavka nije istinita. Istina je da mi trebamo misliti i planirati i raditi, ali ne kao da sve ovisi o nama. Prije svega trebamo osluškivati svoje srce i glas Božji – savjest koji nam šapuće kojim putovima ići, gledajući okolnosti i situacije, susrete i događaje u životu. Jer“ ako Gospodin kuće ne gradi, uzalud se muče graditelji...“

Mijo Rak

  • An Image Slideshow

Crkva iz zraka

  • An Image Slideshow

Molitva Majci Božjoj Lauretanskoj

MOLITVA MAJCI BOŽJOJ LAURETANSKOJ, ZAŠTITNICI ŽUPE SV. JURAJ NA BREGU

Presveta Bogorodice! Tvoj sveti lik nije uništen u urušenju Crkve.
Čudesno sačuvan postao nam je znakom da ti u srcu  naše župe želiš na osobit način biti prisutna kao Zaštitnica i Utočište svima koji ti povjere svoje tjeskobe i nade, svoje boli i brige. Ohrabreni tim znakom, puni pouzdanja i pobožnosti, tvome Srcu povjeravamo i predajemo svako dijete i sve mlade, bolesnike i patnike, siromahe naše župe i Domovine.
Pohodi sve naše obitelji i uvedi u njih jedinoga Spasitelja Isusa Krista da budu zdrave, vjerne i potomstvom blagoslovljene.

Marijo Lauretanska, moli za nas i moli s nama za mir u našoj ispaćenoj Domovini, da kroz sve poteškoće i opasnosti života sretno stignemo u radost Presvetoga Trojstva, da ga hvalimo i slavimo u sve vijeke vjekova.
Amen.

Majko Božja Lauretanska- moli za nas!

Panorama crkve

  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow

Laudato TV

  • An Image Slideshow

40 dana za život

  • An Image Slideshow