ŽUPA SVETI JURAJ NA BREGU

Get Adobe Flash player
+++ +++

Treća nedjelja kroz godinu C

Evanđelje: Lk 1,1-4; 4,14-21

Kad već mnogi poduzeše sastaviti izvješće o događajima koji se ispuniše među nama – kako nam to predadoše oni koji od početka bijahu očevici i sluge Riječi – pošto sam sve, od početka, pomno ispitao, naumih i ja tebi, vrli Teofile, sve po redu napisati da se tako osvjedočiš o pouzdanosti svega u čemu si poučen. U ono vrijeme: Isus se u snazi Duha vrati u Galileju te glas o njemu puče po svoj okolici. I slavljen od sviju, naučavaše po njihovim sinagogama. I dođe u Nazaret, gdje bijaše othranjen. I uđe po svom običaju na dan subotni u sinagogu te ustane čitati. Pruže mu Knjigu proroka Izaije. On razvije knjigu i nađe mjesto gdje stoji napisano: "Duh Gospodnji na meni je jer me pomaza! On me posla blagovjesnikom biti siromasima, proglasiti sužnjima oslobođenje, vid slijepima, na slobodu pustiti potlačene, proglasiti godinu milosti Gospodnje." Tada savi knjigu, vrati je poslužitelju i sjede. Oči sviju u sinagogi bijahu uprte u njega. On im progovori: "Danas se ispunilo ovo Pismo što vam još odzvanja u ušima."

Razumnost  vjere i Otajstvo Duha

Sjećam se riječi svoga pokojnog oca koje je više puta kroz život ponavljao kao rezime -proživljeno iskustvo: „Nisem videl Isusa ni Majku Božju (nisam imao viđenja) ali sem jako puno put u životu osetil Njegvu ruku u životu...“ Potpisujem ove riječi. I sam mogu posvjedočiti da je u najtežim i bezizlaznim trenucima jedino Gospodin mogao dodirnuti dušu i ispuniti je utjehom. Nigdje drugdje nisam mogao pronaći mir, smisao, a kada sam osjetio Njegov dodir  „tisuću“ puta sam pronašao mir i odgovor. Upravo kao što je obećao: „Dođite k meni svi vi izmoreni i opterećeni i ja ću vas odmoriti.“ Ovo nije samo osjećaj već je iskustvo koje obuhvaća sve segmente života. Na svojoj koži ovo su proživjeli mnogi ljudi s kojima sam o tom iskustvu razgovarao. Vjera nije slijepa. Ona ne traži od čovjeka slijepo već svjesno prihvaćanje puta i načina Isusova života. Vjeru je potrebno razumijevati koliko je god to čovjeku moguće.

Luka u današnjem ulomku evanđelja svjedoči o onom što je „pomno ispitao“ od očevidaca. Mi ne vjerujemo u bilo što. Vjera je nešto ozbiljno, provjereno, stvarno. Isus je stvarno živio. Za to postoje čvrsti povijesni dokazi unutar kršćanske, ali i rimske i židovske literature. Drugo je pitanje vjeruju li ljudi u njegovo božanstvo. Na temelju onoga što je činio i govorio možemo pronaći odgovor. Što bolji i razumniji odgovor pronašli moći ćemo kvalitetnije obrazložiti razlog nade koju nosimo u svojim srcima.

Luka nam danas opisuje Isusa u Galileji, točnije u Nazaretu. Isus se nalazi u svome Nazaretu, među ljudima koji ga poznaju. Oni su već od drugih čuli o njemu. Glas o njemu „puče“, proširi se munjevitom brzinom jer je činio i govorio drugačije, životno. Govorio je kao nitko prije. Od njegovih riječi „gori“ srce i duša. Ljudi to znaju prepoznati. Čude se i nije im jasno što se to događa. Svi ga slave i „dive se milini riječi“ koje izgovara. Ipak, to je tek početak. Isus će upravo u svom zavičaju doživjeti otpor, nijekanje, nevjeru. U nekim segmentima životnja je situacija žalosna. Upravo bi oni koji su bili uz njega, logično je, trebali najbolje razumijeti njegove riječi i djela. Događa se obrnuto. Tragedija zatvorenosti srca koja ne zna ili ne želi prepoznati pšenično zrno posijano u naizgled skromnu zemlju i ovdje je aktualna.

Isus pak, bez obzira na ono što se o njemu misli ili govori, govori u snazi Duha. Duh Sveti pokreće njegovo djelovanje. On je pun Duha Svetoga i u tom jedinstvu je Snaga koja se očituje. U Duhu Svetome on čita proroka Izaiju: "Duh Gospodnji na meni je jer me pomaza! On me posla blagovjesnikom biti siromasima, proglasiti sužnjima oslobođenje, vid slijepima, na slobodu pustiti potlačene, proglasiti godinu milosti Gospodnje."  Isus progalašava  i donosi nadu, neuništivu nadu za svakog čovjeka, ma koliko se činio neznatan i nebitan onima koji misle da nešto znače. Bog je osloboditelj, Spasitelj. Iz silne ljubavi, neshvatljive našemu razumu, nastaje novi svijet. Ima stvari koje naš razum, naša ljudska logika, ne mogu razumijeti; stvari koje nas nadilaze. Postoji Otajstvo koje čovjek nikada neće moći do kraja shvatiti. Uparvo je Gospodin to Otajstvo, Tajna koju ćemo zauvijek moći otkrivati bez imalo dosade. Ali to otajstvo koje nas nadilazi nije za nas opasnost ili loša nepoznanica koja nas ugrožava. Bog je najveći prijatelj čovjeka. Njegova ljubav za nas, za čovjeka, spremna je ljubiti i neprijatelja, što je čovjeku teško, teško shvatiti. On je ocean sebedarne, milosrdne, dobrostive i nježne  ljubavi majke i oca  prema djeci, kojoj se u svakom trenutku možemo uteći.

Isus je želio Crkvu. On je oko sebe okupio apostole.  koji su nam kroz stoljeća, usprkos svojim ljudskim slabostima, prenjeli radosnu vijest o ljubavi koja je postala tijelom. U Crkvi smo upoznali Isusa Krista. U Crkvi je, na poseban način u euharistiji, Isus trajno prisutan. U njoj nam i danas progovara istinu o životu i pokazuje put. Ljubimo svoju Crkvu jer je ona „vidljivi“ Krist u našem vremenu. Vrijeme Crkve naziva se još i vremenom Duha Svetoga. Crkva je rođena na Duhove. I mi, kršteni u ime Oca i Sina i Duha Svetoga, pomazani smo Duhom Svetim, Duhom Životvorcem koji pustinju našega života može preobraziti u oazu. Nađimo vremena za molitvu, za čitanje Svetoga pisma i onda ćemo sami doživljavati „čuda“ života koja se i danas, među nama događaju, ali smo mi slijepi i nemamo vremena vidjeti.

Riječima iz Nehemijine knjige, iz današnjeg prvog čitanja, završavam ovo razmišjanje:„Ne tugujte, ne plačite!(...) jer ovo je dan posvećen našem Gospodu. Ne žalostite se: radost Jahvina vaša je jakost."  S Gospodinom možemo danas započeti iznova. Hvala ti,Gospodine Isuse.

Mijo Rak

 

 

  • An Image Slideshow

Crkva iz zraka

  • An Image Slideshow

Molitva Majci Božjoj Lauretanskoj

MOLITVA MAJCI BOŽJOJ LAURETANSKOJ, ZAŠTITNICI ŽUPE SV. JURAJ NA BREGU

Presveta Bogorodice! Tvoj sveti lik nije uništen u urušenju Crkve.
Čudesno sačuvan postao nam je znakom da ti u srcu  naše župe želiš na osobit način biti prisutna kao Zaštitnica i Utočište svima koji ti povjere svoje tjeskobe i nade, svoje boli i brige. Ohrabreni tim znakom, puni pouzdanja i pobožnosti, tvome Srcu povjeravamo i predajemo svako dijete i sve mlade, bolesnike i patnike, siromahe naše župe i Domovine.
Pohodi sve naše obitelji i uvedi u njih jedinoga Spasitelja Isusa Krista da budu zdrave, vjerne i potomstvom blagoslovljene.

Marijo Lauretanska, moli za nas i moli s nama za mir u našoj ispaćenoj Domovini, da kroz sve poteškoće i opasnosti života sretno stignemo u radost Presvetoga Trojstva, da ga hvalimo i slavimo u sve vijeke vjekova.
Amen.

Majko Božja Lauretanska- moli za nas!

Panorama crkve

  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow

Laudato TV

  • An Image Slideshow

40 dana za život

  • An Image Slideshow