ŽUPA SVETI JURAJ NA BREGU

Get Adobe Flash player
+++ +++

TRIDESETA NEDJELJA KROZ GODINU                               Nedjelja, 27. 10. 2013.

Evanđelje:Lk 18, 9-14

U ono vrijeme: Nekima koji se pouzdavahu u sebe da su pravednici, a druge podcjenjivahu, reče Isus ovu prispodobu:

»Dva čovjeka uziđoše u Hram pomoliti se: jedan farizej, drugi carinik. Farizej se uspravan ovako u sebi molio: ’Bože, hvala ti što nisam kao ostali ljudi: grabežljivci, nepravednici, preljubnici ili – kao ovaj carinik. Postim dvaput u tjednu, dajem desetinu od svega što steknem.’ A carinik, stojeći izdaleka, ne usudi se ni očiju podignuti k nebu, nego se udaraše u prsa govoreći: ’Bože, milostiv budi meni grešniku!’ Kažem vam: ovaj siđe opravdan kući svojoj, a ne onaj! Svaki koji se uzvisuje, bit će ponižen; a koji se ponizuje, bit će uzvišen.«

 

Poniznost pred životom

Jedini istinski  stav čovjeka pred životom jest poniznost. On vrijedi kao cilj od  zore do zalaska čovjekova života. Čovjek koji ga je usvojio  mudar je čovjek. Takav stav čovjeka će učiniti dragim mnogim ljudima i sigurno Bogu. Ponizan čovjek zna pravi put u život.

Poniznost nije slabost, kao što se to danas često misli. Ona od čovjeka ne čini slabića koji se pred svima saginje i ponižava. Poniznost ne znači dopustiti da nas drugi omalovažavaju u ime naše dobrote. Poniznost ne znači biti bez vlastitog mišljenja i stava. Naprotiv, ponizan čovjek ima stav koji će jedini opstati usred oluja života. Biti ponizan znači biti svjestan dubine i širine, težine i ljepote, svih okolnosti života. Čovjek se nikada ne može osloniti samo na sebe, ma kako mu u određenom razdoblju života dobro bilo ili išlo. Mudro je biti oprezan jer dok smo god živi stvari mogu biti i drugačije. Mnogo puta ljudi misle da su sami svojim snagama i znanjem, svojom inteligencijom ostvarili sve što imaju.  Čovjek lako upadne u zamku samodopadnosti i samodostatnosti i krene putem oholosti što ga ubrzo odvede krivim putem. Ohol čovjek ne treba nikoga osim podanike i obožavatelje vlastite osobe. Vrlo brzo može pasti sa svojega smiješnoga prijestolja jer  živi u oblacima. Što je čovjek? Biblija nam o čovjeku na slikovit način govori kao o travi i cvijetu koji danas cvjeta, a sutra se suši i vene. Cvijet je lijep ali je i krhak. Jednako je sa životom. Biti ponizan znači imati čvrsti stav i svijest o tome da mi je Drugi i da su mi drugi potrebni. Naša je realnost takva da primamo život kao dar i darujemo ga kao dar u zajednici s ljudima i Bogom. I drugi ljudi su poput nas, dragocjeni ali  krhki poput cvijeta. Samo je Bog trajni, istiniti oslonac života. Njega priznati, njemu se klanjati znači biti ponizan i mudar. Klanjanje Bogu uzdiže čovjeka i njegov život. Čovjek je u tom klanjanju sav usmjeren prema Ljepoti bez granica i zaboravljajući sebe, a klanjajući se Bogu, on sebe nalazi u najjačem smislu riječi.

Poniznost nije nešto što čovjek automatski shvaća i živi. Ona je krepost koja se čovjeku najprije svidi, a onda se pomalo usvaja. Poniznost je put koji vodi do ljubavi, koji čovjeka oslobađa za služenje u ljubavi, što je smisao života. Suprotstavimo napuhanosti i samodostatnosti današnjeg mentaliteta snagu poniznosti i idimo njenim putovima. Njezini su putovi putovi života. Svaki uistinu velik čovjek morao je usvojiti i živjeti ovu krepost. Biblija nam spominje Mojsija kao „najskromnijeg od svih ljudi“. Isus nas poziva također putem poniznosti: „Učite se od mene jer sam krotka i ponizna srca i naći ćete spokoj dušama svojim.“ Poniznost nas neće umanjiti već u konačnici proslaviti, jer „svaki koji se uzvisuje, bit će ponižen; a koji se ponizuje, bit će uzvišen.«

Mijo Rak

 

 

 

  • An Image Slideshow

Crkva iz zraka

  • An Image Slideshow

Molitva Majci Božjoj Lauretanskoj

MOLITVA MAJCI BOŽJOJ LAURETANSKOJ, ZAŠTITNICI ŽUPE SV. JURAJ NA BREGU

Presveta Bogorodice! Tvoj sveti lik nije uništen u urušenju Crkve.
Čudesno sačuvan postao nam je znakom da ti u srcu  naše župe želiš na osobit način biti prisutna kao Zaštitnica i Utočište svima koji ti povjere svoje tjeskobe i nade, svoje boli i brige. Ohrabreni tim znakom, puni pouzdanja i pobožnosti, tvome Srcu povjeravamo i predajemo svako dijete i sve mlade, bolesnike i patnike, siromahe naše župe i Domovine.
Pohodi sve naše obitelji i uvedi u njih jedinoga Spasitelja Isusa Krista da budu zdrave, vjerne i potomstvom blagoslovljene.

Marijo Lauretanska, moli za nas i moli s nama za mir u našoj ispaćenoj Domovini, da kroz sve poteškoće i opasnosti života sretno stignemo u radost Presvetoga Trojstva, da ga hvalimo i slavimo u sve vijeke vjekova.
Amen.

Majko Božja Lauretanska- moli za nas!

Panorama crkve

  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow

Laudato TV

  • An Image Slideshow

40 dana za život

  • An Image Slideshow