+++Vjerunauk firmanika u 7.30. prvopričesnika u 9.00. 24.11.2018. +++

Pepelnica

"Dome Izraelov, ja ću suditi svakome po njegovim putovima - riječ je Jahve Gospoda. Obratite se, dakle, i povratite od svih svojih nedjela, i grijeh vam vaš neće biti na propast! 31Odbacite od sebe sva nedjela koja ste činili i načinite sebi novo srce i nov duh! Zašto da umirete, dome Izraelov? 32Ja ne želim smrti nikoga koji umre - riječ je Jahve Gospoda. Obratite se, dakle, i živite!" Ez. 18, 30-32

Počinje korizmeno vrijeme. Vrijeme u kojem sam s tobom na poseban način; vrijeme molitve, posta, vrijeme u kojem ću te pratiti na tvom putu u Jeruzalem, na Golgotu, i do konačne pobjede nad smrću. Još uvijek sam tako razdijeljen u sebi. Uistinu te želim slijediti, ali također želim slijediti svoje osobne želje i slušati glas koji mi govori o ugledu, uspjehu, ljudskom obziru, užitku, moći i utjecaju. Pomozi mi da budem gluh na ove glasove i pažljiv na tvoj glas koji me poziva trnovitim putem u život.

Znam da će korizma biti vrlo teško vrijeme za mene. Svakog trenutka svog života morat ću si posvješćivati tvoj put. Moram birati misli koje su tvoje misli, usklađivati svoje riječi s tvojima, činiti kako bi ti činio. Nema vremena ni mjesta gdje nije potrebno uvijek iznova za tebe se odlučivati.A svjestan sam kako se duboko u sebi opirem izabrati tebe. Molim te, Bože, budi sa mnom svakog trenutka i na svakom mjestu. Daruj mi snage i hrabrosti da živim ovu korizmu vjernički, pa kada dođe Uskrs, da budem sposoban uživati radost novog života koji si mi pripravio. Amen.

Božje milosrđe je veće od naših grijeha. Postoji spoznaja grijeha koja nas ne vodi Bogu već čini da se zabavimo sobom. Napast je da nas svijest vlastitih grijeha i osjećaji tako zaokupe i da nas prevlada malodušnost pa da budemo paralizirani krivnjom.

Krivo je rečeno: “Previše sam griješan da bih zavrijedio Božje milosrđe.” Krivnja je to koja nas vodi u neprestano preispitivanje umjesto da usmjerimo svoje oči prema Bogu. Krivnja je to koja polako postaje idolom, pa prema tome i oholost.

Korizma je vrijeme da prekinemo taj s tim idolom i usmjerimo svoju pažnju prema dragom Bogu. Pitanje je: “Jesmo li poput Jude, koji je bio tako nadvladan svojim grijehom da nije mogao više vjerovati u Božje milosrđe pa se objesio, ili smo poput Petra koji se pokajnički vratio svom Gospodinu i gorko oplakivao svoje grijehe?” Vrijeme korizme u kojem se zima i proljeće bore za prevlast, pomaže nam na poseban način da zazivamo Božje milosrđe.

Henri J.M. Nouwen