Obraćenjem do svjetla života (3 nkg)

„Isus liječi svaku bolest i  svaku nemoć u narodu.“ Što ga je na to potaknulo? Neupitno: sućutno, milosrdno srce koje ljubi čovjeka. Bog ljubi čovjeka. Božje srce kuca za nas, za tebe i mene danas! To je srž i početak Isusova navještaja. Najsjajnije svjetlo koje nas može obasjati jest činjenica da nas Bog beskrajno, neizmjerno ljubi. Ljubi nas više i savršenije nego mi ljubimo svoju djecu za koju bismo dali i dajemo život.  Kakva je tragedija za nas da toga nismo svjesni!

Zato nas Isus poziva na promjenu srca: „Obratite se jer približilo se kraljevstvo nebesko!“ „ Obratite se! Uvidite smisao, plan Božji, ljepotu i dragocjenost života.“ Bez obraćenja čovjek to ne može vidjeti i ostaje nesretan čovjek. Promjena - obraćenje je moguće i potrebno svakome. Svi trebamo obraćenje...

Na obali mora...života... Isus vidi buduće ribare ljudi: Petra, Andriju, Jakova i Ivana, tebe i mene...i iako su/smo krhki i slabi poziva ih, poziva nas. Njegov pogled pali vatru u srcu... Isus treba učenike, treba nas; treba navjestitelje  radosne vijesti za čovjeka. Preko nas želi reći svakom čovjeku: „Ne boj se! Nisi sam! Ja te ljubim i krv sam dao za tebe! Urezan si u moje dlanove.“ „Dragocjen si u mojim očima, vrijedan si i ljubim te ja...“

Isus  treba učenike  u svećeničkom i redovničkom pozivu, ali treba ih posvuda: u školama i bolnicama, u trgovinama i na svim radnim mjestima, na ulicama i trgovima, na  twitteru i facebooku, whatsappu i viberu, gdje god se ljudi susreću..

Nije li i naše vrijeme i zemlja mjesto gdje narodi sjede u tmini poput Galileje poganske iz današnjeg evanđelja? Ratovi, mržnje, ubijanja nevinih ljudi, bolesti, prognani, osamljeni, obespravljeni, gladni i prazni, nemoćni ljudi naša su svakodnevica. Kako nam je potreban navještaj pun snage i vatre Duha Svetoga. I danas Isus poziva na obraćenje. I danas njegov pogled traži učenike koji će ostaviti „svoje mreže“ i krenuti kroz ovo vrijeme oslobađajući ljude snagom Isusove riječi i  Duha. Kakav zadatak! Kakva avantura biti čovjek, biti Isusov učenik danas!

Mijo Rak