Evanđelje  4. NKG donosi nam "blaženstva" sažetak Božjeg pogleda na čovjeka i smisao čovjekova život.

Blago siromasima duhom, ožalošćenima, krotkima,  gladnima i žednima pravednosti, milosrdnima, čistima srcem, mirotvorcima, progonjenima zbog pravednosti, zbog Isusa...

Njihovo sadašnje stanje daleko je od onoga što si čovjek današnjice želi. Dapače, smatra ih se gubitnicima, neuspješnima. Istina, oni nisu blaženi zbog sadašnjeg stanja nego je to stanje put, polazna točka prema punini koju će time postići.

Blaženstva potvrđuju duboku čežnju čovjekovog srca za neizmjernom, dubokom, istinskom srećom, koju ovdje, budimo realni, još uvijek tražimo i ne možemo je do kraja ostvariti.

Samo Bog može potpuno ispuniti naše srce. Nikakve stvari ne mogu nas potpuno usrećiti. Čak ni najdraže osobe, uz najbolju volju, ne mogu nas potpuno ispuniti. Tek kada se s ljubljenima gledamo u svjetlu Božjeg pogleda tada zajedno ljubavlju putujemo prema punini života.

Promišljajmo često o svojoj čežnji za neizmjernom srećom. Ona nam je putokaz koji treba slijediti.  Kako reče sv. Augustin: "Za sebe si nas Bože stvorio i nemirno je srce naše dok se ne smiri u tebi."

Mijo Rak