Od ponedjeljka 20. veljače započet će konzervatorsko-restauratorski radovi na zidnim slikama u crkvi Sv. Jurja mučenika u Lopatincu. Radovi će se izvoditi na posljednjem dijelu lađe crkve, na koru, a obuhvačaju sljedeće radnje: rekonstrukcija slikanog sloja, zapunjavanje lacunae grubom i finom vapneno-pješčanom žbukom i dodatno injektiranje žbukanih slojeva. Nakon stručne obnove drugih dijelova fresaka u samoj crkvi, lađi i svetištu, slijedi posljednja faza obnove istih.

Zidne freske su rad Rangerove škole iz druge polovice 18.st., te su zaštičene kao kulturno dobro RH., kao i čitava crkva sa svojim inventarom. Nakon urušenja crkve 04.06.2008. pretrpjele su znatna oštečenja te se sada temeljito obnavljaju. Obnova freski uvrštena je u godišnji plan prijave preko Ministarstva kulture, te će i sredstva biti namjenjena iz tog fonda u iznosu od 70.000,00 kn. Radovi su predviđeni da se završe do velikog Tjedna ove godine.

Time će biti završena obnova istih, a koje su sačuvane nakon urušenja crkve, a naša crkva još će biti lijepša. Time pokazujemo svijest za očuvanje nasljeđene baštite naših predaka koji su nam je ostavili kao zalog za buduće naraštaje koji dolaze.