+++Dragi župljani ponovno možete pročitati duhovnu misao za svaku nedjelju u rubrici Kutak za dušu koje piše Mijo Rak, toplo preporučam +++ Roditeljski sastanak prvopričesnika u Nedjelju 20.10.u 10.30. +++

Cvjetnica – Nedjelja muke Gospodinove- nedjelja ljubavi Božje za čovjeka

Uoči vazmenog trodnjevlja u kojem se spominjemo muke, smrti i uskrsnuća Gospodinova, Crkva slavi nedjelju Muke Gospodinove – Cvjetnicu. U njoj je zgusnuta Isusova proslava, ulazak u Jeruzalem: “Blagoslovljen koji dolazi u ime Gospodnje!” i osuda : “Raspni ga raspni!” Između toga, evanđelist Matej govori nam o ustanovljenju euharistije – Posljednjoj večeri, novoj Pashi, koju Gospodin ustanovljuje prije prijelaza u konačnu slobodu uskrsnuća, kroz muku i smrt na križu.

Izdan od svog učenika Jude poljupcem, neshvaćen od ostalih učenika, u agoniji Maslinske gore, sam, potpuno sam, znoji se krvavim znojem,  s dušom ”na smrt žalosnom”. Pritisnut smrtnom tjeskobom i ostavljenošću moli Oca da ga mimoiđe njegov kalež, ali moli za Očevu volju: ”Budi volja tvoja!”

Očeva je volja otkupljenje čovjeka od grijeha i vječne smrti u koju on vodi. Nezamisliva je agonija koju je Bog morao pretrpjeti da bi spasio čovjeka. Nema ništa teže za oca od gledanja muke svoga djeteta. To razdire srce do kraja, posebno ako je bol djeteta tako velika. Velika je, nezamislivo velika, cijena našega otkupljenja: muka i smrt na križu, Isusa Sina Božjega.

Koliko smo sliijepi i ”pozaspali” kad kroz tu žrtvu Sinovu ne možemo proniknuti LJUBAV, silnu, nezamislivu LJUBAV Božju za nas, za čovjeka?

Kad bismo je razumijeli bilo bi nam daleko lakše nositi naše križeve, tjeskobe i patnje. Nama je lakše ići ovim putem jer ga je Gospodin Isus utro svojim križem. Kad god teško trpimo možemo biti sigurni u Isusovu prisutnost. On zna kako je teško biti sam i ostavljen i zato je najviše s nama, baš kad nam je najteže. Istina, ponekad se zbog boli pomuti pogled naše vjere i čovjek ne vidi smisao, ali ti trenuci imaju kraj. Nakon njih dolazi pobjeda, uskrsnuće.

Pilat je dobro vidio Isusovu nevinost i znao da su ga predali iz ”zavisti” – zlog oka, krivog oka – shvaćanja, gledanja na život. Zavist u dobrome koje drugi čovjek čini i postiže vidi opasnost za sebe umjesto sreću. Koliko boli je u svaki ljudski život unijela zavist? Koliki su bili nevino optuženi i izgubili život? Kolikima je zavist ogorčila ljepotu i radost života? Borimo se protiv ovoga grijeha i učimo se radovati uspjehu čovjeka pored nas. Uspjeh drugoga nije moja ugroza ili opasnost. Raširimo svoje srce i učimo gledati život Božjim očima koji ljubi sva svoja stvorenja. Molimo za uspjeh svoga susjeda, brata, sestre! To oslobađa.

Svaka bol ima kraj, svaka tuga  završetak. Promišljajmo Isusovu muku i iz nje učimo kako se nositi sa svojim mukama koje nam život nosi.

Mijo Rak