ŽUPA SVETI JURAJ NA BREGU

Get Adobe Flash player
+++Dragi župljani ponovno možete pročitati duhovnu misao za svaku nedjelju u rubrici Kutak za dušu koje piše Mijo Rak, toplo preporučam +++Hodočašće na Mariju Bistricu 06.07.2019. upisi u tjeku+++

Mali bregi. Cirkva i beli oblaki. Stara lipa, farof i sunčani traki...  Kumek z voli. Cesta. Potok uz živicu. Kumice na zdencu. Trači. Smeh na licu...  V trsju klopotec. Kleti. Krave na paši. Na njivi orači. Plugi. Zagorci naši...  Stara birtija. Lampaš. Litrene flaše. Cimer na plotu. Gmajna. Zagorje naše

pater fra Paškal Cvekan

Na izlet smo krenuli u 7h ispred župne crkve. Nakon kratke vožnje i prelaska preko Drave došli smo u Zagorje! Rijeka Drava predstavlja granicu između Hrvatskog zagorja i Međimurja. Kalnik predstavlja granicu prema Podravini, a djelomično i Prigorju. Tradicijska izrada zagorskih drvenih igračaka, lepoglavska čipka te medičarski i licitarski proizvodi, zbog svojih su posebnosti i vrijednosti uvršteni na listu nematerijalnih dobara UNESCO-a.

 

Naš plan je bio posjetiti Bednju, Trakošćan i Lepoglavu. Vozeći se kroz Varaždin prema Ivancu i Lepoglavi polako smo zapažali sve sličnosti, ali i različitosti s Međimurjem. Ljudi koje smo sreli govorili su isto kao i mi, ali ipak nekako drugačije. To moramo zahvaliti bogatstvu i raznolikosti našeg kajkavskog govora koji je u svakom selu drugačiji. Svako selo ili naselje ima neke svoje riječi koje drugo nema!

Po dolsku u Bednju posjetili smo župnu crkvu i farof. Tu nas je naš dragi međimurec vlč. Neven Blažon upoznao s poviješću župe, ali i cijelog bednjanskog kraja. Župna crkva posvećena je Uznesenju Blažene Djevice Marije na nebo.

Bednja je specifična po tome što se tu njeguje posebna vrsta kajkavskog govora koji je čak i nama kajkavcima ponekad teško razumljiv, no to je prava ljepota i čar našeg lijepog jezika. Upravo je iz nastojanja da se sačuva i očuva bednjanski govor, kao najstariji hrvatski kajkavski pradijalekt, proizašao zvukovni zapis većine dijelova zbornika Nošo bedljuinsko rieč.

Bednja nam je zanimljiva i po tome što tu znaju temperature biti niže nego na našim najvišim planinama!

Nakon Bednje otišli smo u posjet dvorcu Trakošćan. Prema legendi Trakošćan je svoje ime dobio po tračkoj utvrdi (arx Thacorum) koja je navodno postojala u vrijeme antike. Druga sačuvana predaja govori, da je ime dobio po vitezovima Drachenstein koji su u ranom srednjem vijeku gospodarili tim krajevima. Sam dvorac su obilježili grofovi Drašković koji su ga jednim dijelom povijesti i bašinili tako je utvrda nama napoznatija po toj velikoj i znamenitoj Hrvatskoj obitelji. Kroz šetnju dvorcem i njegovim stalnim postavom vidjeli smo kako su otprilike živjeli ljudi u prošlosti.

Nakon Trakošćana posjetili smo Lepoglavu. Lepoglava nam je danas poznata po zatvoru i čipki, ali čuli smo od župnika mons. Andrije Kišićeka, dekana bednjanskog dekanata, da u povijesti i nije bilo baš tako. Grad se prvi puta spominje 1399.g. Lepoglava je poznata po pavlinima i njihovom velebnom samostanu, po predivnoj i vrijednoj crkvi, po sveučilištu! Grad je imao u 16. st. gimnaziju koje je prerasla u sveučilište.

Bili smo u lijepoj i za mnoge iznenađujućoj crkvi Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije. Crkva nas je ostavila bez teksta svojom veličinom  i ljepotom. U njoj su pavlini ostavili svoj vrhunac ljepote stvaralaštva freski i oltara,  ali u njoj se nalazi i oltar pred kojim je naš blaženi Stepinac svakodnevno služio misu u zatvoru.

Razgledavajući crkvu i nakon kratke molitve pred „Stepinčevim oltarom“ otišli smo u budući muzej čipke na predavanje o Lepoglavskoj čipki. Lepoglavčanke su nam pokazale kako one čipkaju. Vidjeli smo izložbu čipke i kako se izrađuje čipka. Čuli smo da su i tu čipku možda ostavili pavlini Lepoglavi u nasljeđe, ali smo imali priliku vidjeti i opus Ivana Krstitelja Rangera, najznamenitijeg baroknog slikara u Hrvatskoj. Bogu zahvlani kao i vodiću gosp. Ivici Galekoviću i našem župniku vlč. Puškadiji puni ljepih dojmova krenuli smo natrag prema našem Međimurju!

  • An Image Slideshow

Crkva iz zraka

  • An Image Slideshow

Molitva Majci Božjoj Lauretanskoj

MOLITVA MAJCI BOŽJOJ LAURETANSKOJ, ZAŠTITNICI ŽUPE SV. JURAJ NA BREGU

Presveta Bogorodice! Tvoj sveti lik nije uništen u urušenju Crkve.
Čudesno sačuvan postao nam je znakom da ti u srcu  naše župe želiš na osobit način biti prisutna kao Zaštitnica i Utočište svima koji ti povjere svoje tjeskobe i nade, svoje boli i brige. Ohrabreni tim znakom, puni pouzdanja i pobožnosti, tvome Srcu povjeravamo i predajemo svako dijete i sve mlade, bolesnike i patnike, siromahe naše župe i Domovine.
Pohodi sve naše obitelji i uvedi u njih jedinoga Spasitelja Isusa Krista da budu zdrave, vjerne i potomstvom blagoslovljene.

Marijo Lauretanska, moli za nas i moli s nama za mir u našoj ispaćenoj Domovini, da kroz sve poteškoće i opasnosti života sretno stignemo u radost Presvetoga Trojstva, da ga hvalimo i slavimo u sve vijeke vjekova.
Amen.

Majko Božja Lauretanska- moli za nas!

Panorama crkve

  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow

Laudato TV

  • An Image Slideshow

40 dana za život

  • An Image Slideshow

Tko je Online

Trenutno aktivnih Gostiju: 52