ŽUPA SVETI JURAJ NA BREGU

Get Adobe Flash player
+++Dragi župljani ponovno možete pročitati duhovnu misao za svaku nedjelju u rubrici Kutak za dušu koje piše Mijo Rak, toplo preporučam +++Hodočašće na Mariju Bistricu 06.07.2019. upisi u tjeku+++

Udruga „Pomoć neizlječivima“ iz Čakovca u suradnji s općinom i župom Sveti Juraj na Bregu održala je u četvrtak  23.11.2017.. stručno-edukativno predavanje „Psihološka podrška teško bolesnima i njihovim obiteljima u našoj lokalnoj zajednici“ koje je održano u Domu mladeži u Lopatincu. Predavanju su prisustvovali ljudi koji su prepoznali važnost ove teme bilo da su sami  bolesnici, članovi njihovih obitelji, zdravstveni djelatnici ili volonteri koji skrbe o njma. Predavač je bio mag. psych. Emanuel  Lacković, stručni suradnik u palijativnoj skrbi koji je s puno empatije pokušao približiti značaj psihološke podrške bolesniku i članovima obitelji u fazi bolesti i kasnije u tijeku procesa žalovanja.Nakon predavanja sljedilo je druženje članova udruge s posjetiteljima uz kavu i kolače.Zbog zainteresiranosti ljudi dogovorena su još dva termina za individualni razgovor psihologa s bolesnicima i/ili članovima obiteljima.Župnik Ivica Puškadija pozvao je  na kraju goste  u ragledavanje župne crkve.

Psihološka skrb obuhvaća pružanje psihološke potpore i podrške, razgovor i poticaj na izražavanje  osjećaja  bolesniku i obitelji, kao i podršku obitelji u žalovanju nakon bolesnikove smrti, prihvaćanju gubitka i nastavku života bez drage osobe.

Psihološka potpora  neizostavan je, jednako  vrijedan i značajan segment skrbi za bolesnika na kraju života koju trebaju svi od oboljelog, obitelji do članova tima. Može je pružiti svatko tko ima dovoljno empatije ili suosjećanja za oboljelog i obitelj. Sastoji se u razumjevanju, slušanju i prisutnosti. Ljudima  treba pomoći suzbiti strahove od ishoda bolesti, neizdržljivih bolova, patnje i smrti. Kvalitetnom komunikacijom takvi se strahovi mogu ublažiti ili prevladati. Cilj psihološke potpore je emocionalno dobro osjećanje bolesnika i obitelji, samopoštovanje, prihvaćanje bolesti  i zadržavanje dobrih obiteljskih odnosa .

Udruga „Pomoć neizlječivima„ želi upoznati lokalnu zajednicu s patnjama i problemima što donose teške bolesti  te pomoći ljudima da se čovjek na kraju svog životnog puta osjeća sigurno i zaštićeno  sa svim svojim pravima, te da ima svoj život i bolest pod kontrolom. Nadalje, želi ohrabriti malog, običnog čovjeka da prepozna trenutak kada može priskočiti u pomoć neizlječivom bolesniku i njegovoj obitelji. Uključenje psihologa u palijativnu skrb velika je potreba jer  treba razgovarati o vrijednosti  i  kraju života, patnji i smrti. Ljudi imaju pravo na ljudsku i stručnu psihološku podršku kao i dostojanstvenu smrt.

Općina i župa  Sveti Juraj na Bregu prepoznale su potrebu za palijativnom skrbi i pružile suradničku ruku udruzi, a građani to čine putem doniranja pomagala i prepoznavanjem potreba svojih bližnjih kao i upućivanjem na korištenje usluga palijativne skrbi.

Udruga zahvaljuje  općini  Sveti Juraj na Bregu na financijskoj pomoći  za provođenje projekta  „Psihosocijalna podrška  u palijativnoj skrbi„ i župi Sveti Juraj na Bregu na podršci u proteklim  godinama te poziva  ostale općine da slijede dobar primjer suradnje.

Pomognimo zajedno ljudima  u potrebi jer skrb o ljudima na kraju života zadatak je cijele zajednice.

„Čovjek je čovjeku najbolji lijek!“​

 

  • An Image Slideshow

Crkva iz zraka

  • An Image Slideshow

Molitva Majci Božjoj Lauretanskoj

MOLITVA MAJCI BOŽJOJ LAURETANSKOJ, ZAŠTITNICI ŽUPE SV. JURAJ NA BREGU

Presveta Bogorodice! Tvoj sveti lik nije uništen u urušenju Crkve.
Čudesno sačuvan postao nam je znakom da ti u srcu  naše župe želiš na osobit način biti prisutna kao Zaštitnica i Utočište svima koji ti povjere svoje tjeskobe i nade, svoje boli i brige. Ohrabreni tim znakom, puni pouzdanja i pobožnosti, tvome Srcu povjeravamo i predajemo svako dijete i sve mlade, bolesnike i patnike, siromahe naše župe i Domovine.
Pohodi sve naše obitelji i uvedi u njih jedinoga Spasitelja Isusa Krista da budu zdrave, vjerne i potomstvom blagoslovljene.

Marijo Lauretanska, moli za nas i moli s nama za mir u našoj ispaćenoj Domovini, da kroz sve poteškoće i opasnosti života sretno stignemo u radost Presvetoga Trojstva, da ga hvalimo i slavimo u sve vijeke vjekova.
Amen.

Majko Božja Lauretanska- moli za nas!

Panorama crkve

  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow

Laudato TV

  • An Image Slideshow

40 dana za život

  • An Image Slideshow

Tko je Online

Trenutno aktivnih Gostiju: 45