Kada je u viđenju ugledao Božju slavu i uzvišenost, veliki prorok Izaija pada na koljena i progovara:“ Jao meni, propadoh jer čovjek sam nečistih usana. U narodu nečistih usana prebivam, a oči mi vidješe Kralja, Gospodina nad vojskama!“

Velik si Gospodine, veći od svega što možemo zamisliti. U susretu s Bogom – Svetim i bez ikakve ljage, čovjek uočava, kao u ogledalu, svu svoju bijedu i ograničenost. Svako ljudsko, oholo samouzdizanje, nerealno je i promašeno. Divno je što nas Gospodin treba i čisti: “ Evo, usne je tvoje dotaklo, krivica ti je skinuta i grijeh oprošten.“ Sada, osposobljen Božjim oproštenjem Izaija je spreman poći kamo ga Gospodin šalje. Na upit Božji: “Koga da pošaljem? I tko će nam poći?« On  spremno odgovara: »Evo me, mene pošalji!“

Isto se dogodilo s Petrom u današnjem evanđelju. Isus ulazi u lađu njegova života… Sve što je prije činio sada će se početi mijenjati. Cijelu noć Petar i njegovi prijatelji ribari su se trudili ali nisu ulovili ništa. Poražen sluša Isusove riječi upućene mnoštvu.

Kada ne možemo dalje, kada mislimo da se ništa više ne može učiniti,  tada se sve može početi mijenjati. Isus nudi Petru gotovo nemoguće: “Izvezi na pučinu i bacite mreže za lov.“ Šimun je svjestan te nemogućnosti ali njegova je vjera već probuđena: »Učitelju, svu smo se noć trudili i ništa ne ulovismo, ali na tvoju riječ bacit ću mreže.“ Ako mislimo da se više ništa ne može učiniti, da smo sve učinili, dopustimo Isusu uči u lađu našega života. S njime počinje promjena. Ulovili su toliko ribe da su im se mreže gotovo razdirale. Petru se sada događa isto što i Izaiji, zapanjen i zbunjen prepoznaje u Isusu  Sina Božjega, živoga Boga i vidi svoju bijedu i grešnost: “Idi od mene! Grešan sam čovjek, Gospodine!“ Isus ga poznaje, zna njegovu krhkost, a ipak ga hrabri i izabire za prvog čovjeka Crkve:“ Ne boj se! Odsada ćeš loviti ljude!“

Bogu nisu problem naši grijesi ili naša bijeda, ali traži od nas iskrenu spremnost, poniznost i trud na putu obraćenja. Kad sami ne možemo, kad se umorimo i razočaramo, Gospodin je blizu lađi našega života. I nas poziva da danas, opet, s vjerom  i zahvalnošću bacimo mreže…

Mijo Rak