Farizej i carinik: dva stava, dva uvjerenja, dva načina: kako prije tako i danas. Stav farizeja je samozadovoljan jer je prema svom mišljenju ispunio sve što je trebalo ispuniti. Prema svojem uvjerenju, s pravom očekuje pohvalu i nagradu. Drugi, carinik, bez sumnje, čovjek s krivim ponašanjem, grešnik, "ne usudi se ni očiju podignuti..." Iako grešnik, kući, prema Isusovim riječima, odlazi opravdan, pomilovan. Zašto? Zato jer je ponizno priznao da je grešnik: "Bože, milostiv budi meni grešniku..." Nitko pred Bogom nije pravedan. Jedini put spasenja je put poniznosti.