Proslava blagdana sv. Florijana, vrlo vrijednog i cijenjenog rimskog vojnika i časnika, kršćanskog sveca i mučenika, zaštitnika vatrogasaca, u župi Sv. Jurja na Bregu, svečano je proslavljen sv. misom u kapelici u Zasadbregu, za sve žive i pokojne vatrogasce, kojoj su prisustvovali vatrogasci iz svih vatrogasnih društava s područja općine.
U prigodnoj homiliji, župnik je povezao sudbinu Eleazara iz knjige o Makabejcima i Isusovu besjedu o zrnu koje samo ako umre donosi plod i tko Mu hoće služiti neka ide za Njim, sa životom i mučeništvom sv. Florijana i nadalje sa plemenitom i požrtvovnom službom vatrogasaca.
Poslije mise, druženje je nastavljeno u društvenom domu u Zasadbregu.
U nedjelju, 23. travnja 2023. godine, u župi Sveti Juraj na Bregu proslavljeno je proštenje na čast svetom Jurju, mučeniku i zaštitniku župe. Misu za sve žive župljane u 7:30 sati predvodio je domaći župnik vlč. Danijel Bistrović, dok je središnje misno slavlje u 10:30 predslavio dekan našeg dekanata preč. Ivan Herceg uz suslavlje vlč. Ivana Novaka, vlč. Josipa Horvata ml., vlč. Nikole Samodola, vlč. Ivana Petera i preč. Ivana Kozjaka, nekadašnjeg župnika u Svetom Jurju na Bregu, te domaćeg župnika vlč. Danijela Bistrovića. Okupio se lijepi broj župljana i hodočasnika iz okolnih župa, a nazočio joj je i općinski načelnik Svetoga Jurja na Bregu Anđelko Nagrajsalović. U svojoj je homiliji vlč. Nikola Samodol govorio o životu svetoga Jurja s naglaskom na njegovu duhovnu vrijednost. Sveti je Juraj zaštitnik vojnika i s nama je u mnogim izazovima s kojima se susrećemo. Do svoje je svetosti došao ispitujući se koliko uspješno obnavlja lice zemlje. Moleći Gospodina neka pošalje Duha Svetoga i obnovi lice zemlje, i mi nastojimo koračati prema svetosti. Prema riječima vlč. Samodola, treba osloboditi slobodu u sebi, a to činimo svaki put kada pristupamo svetoj ispovijedi i kada se odričemo zla, što je bio cilj i svetoga Jurja koji nije priznavao ropstvo i druge bogove, već slobodu koju daje Gospodin Bog, Isus Krist koji je uskrsnuo. Molili smo za cijelu župnu zajednicu i sve koji su svetoga Jurja slavili za života da Bog bude milostiv svima njima. Na kraju euharistijskog slavlja vlč. Danijel Bistrović zahvalio je svima koji su sudjelovali i pomogli u pripremi ovogodišnjega proštenja, svim svećenicima i štovateljima svetoga Jurja čestitavši imendan svima koji nose ime zaštitnika naše župe. Neka nas zaštita svetoga Jurja prati da se u radosti okupimo i dogodine Bogu na slavu.
Prije nešto više od 2000 godina narod je dočekao Isusa te ga je uveo u glavni grad kličući mu kao kralju. Budući da Isus nije htio iskoristiti priliku koju je narod priželjkivao te ga povesti u bitku za rušenje rimskog okupatora, razočarano se mnoštvo od Krista ubrzo odvratilo i poduprlo Njegove protivnike. Misa Cvjetnice koja se danas slavi po našim crkvama zato ima i dva posebna obreda: prvi je povorka s blagoslovljenim palminim i maslinovim granama, koja spominje Isusov slavni ulazak u Jeruzalem, a drugi je cjeloviti izvještaj o Isusovoj muci. Ovi obredi izražavaju glavne oblike vazmenog otajstva: Isusovo bolno umiranje i uskrsnu pobjedu. Kršćani u Jeruzalemu običavali su već od 4. stoljeća skupljati se na Maslinskom brdu te bi nakon bogoslužja riječi uvečer ulazili u Jeruzalem s granama palmi ili maslina u ruci. Taj se običaj širio po Europi, pa su vjernici u mediteranskim krajevima upotrebljavali zelene grane palmi i maslina, a u kontinentalnim jelice ili kojeg ukrasnog grmlja koje su imali pri ruci, a nakon sudjelovanja u bogoslužju nosili bi ih kao svetinju kući i stavljali u kuću ili u polja da im budu zaštita od nevremena ili kakvog drugog zla. Kad se spremalo nevrijeme, palile bi se te blagoslovljene grančice i molilo da Bog poštedi usjeve od tuče i nevremena. Blagoslov grančica postao je sastavni dio obreda današnjega bogoslužja. Noseći grančice u rukama, slavimo spomen na Isusov ulazak u Jeruzalem, a blagoslovljene grančice čuvamo kao sveti znak moleći zaštitu od različitih zala te da nas podsjećaju na proslavu Nedjelje Muke Gospodnje, na proslavu naše vjere u Krista. Jer grob nije točka, nego dvotočka! Grob je klijalište. (B. Duda)
izvor: laudato.hr
Križni put na otvorenom, 18. ožujka 2023.godine Pod geslom “Budimo pripravni”, održali smo tradicionalni križni put po selima župe Svetog Jurja na Bregu. Križni put započeli smo u župnoj crkvi gdje se okupio velik broj vjernika iz naše te iz susjednih župa. Prelijepo vrijeme bilo je dar od dragog Boga. Nakon Svete mise i prve postaje krenuli smo put Frkanovca. Sljedeće postaje bile su u Pleškovcu, Dragoslavcu, Okruglom Vrhu, Vučetincu te smo križni put završili u župnoj crkvi. Križni put na otvorenom, kroz šumu i sela, bila je prilika za molitvu, susrete dragih prijatelja, razgovor, promišljanje.
U utorak, 14. veljače 2023. godine, u župnoj crkvi u Svetom Jurju na Bregu proslavljen je blagdan Svetoga Valentina, ujedno i prvo ovogodišnje proštenje u župi. Središnje misno slavlje u 11 je sati predvodio vlč. Nikola Markušić, župnik u Orehovici, uz suslavlje dekana preč. Ivana Hercega i dvojice umirovljenih svećenika: vlč. Josipa Horvata Ml., vlč. Ivana Novaka te domaćeg župnika vlč. Danijela Bistrovića. U subotu 17. prosinca 2022. u 17 sati, u župnoj crkvi Svetog Jurja okupila nas je radost božićnih pjesama. Pjevački zbor Sveti Juraj na Bregu organizirao je već tradicionalni božićni koncert koji je započeo paljenjem 4. svijeće na adventskom vijencu ispred zgrade općine Sveti Juraj na Bregu. |