ŽUPA SVETI JURAJ NA BREGU

Get Adobe Flash player
+++ +++

Draga braćo i sestre!Dragi prijatelji, ljudi dobre volje.

Okićeni gradovi, trgovi, ulice, crkve i kuće podsjećaju nas da je Božić pred vratima. Na svakom koraku se osjeća svečana atmosfera. Tiha pjesma došašća prerasta u glasnu, radosnu, pjesmu koja dovikuje da je nebo kod Betlehema čudno zasjalo. Dvorani neba,anđeli, nose svima na zemlji poruku mira, rodio se Bog i čovjek, nebo i zemlja združuju se u radosti, jer sin nam je darovan. Betlehemsko dijete ima radosnu poruku za svakoga. Kuca na naša vrata, želi ući i boraviti s nama. Dijete, kao i svako rođeno iz ljubavi, nije tek prolaznik kroz kuću; jednom kad se useli više se ne odvaja, ostaje znak života i postaje izvor radosti. Ne nosi samo dobre želje, nosi neprolazne darove neba, ono samo je dar neba.

 

BETLEHEMSKO SVJETLO -SVJETLO OD SVJETLA

Oštro proročko oko proroka Izaije probija stoljeća i vidi narod koji je (do sada)u tmini hodio (sada)svjetlostvidje veliku'. Tama je simbol kaosa, smrti, ropstva, odnosa u kojem vlada zlo, dok je svjetlo simbol stvaranja, slobode, reda, novoga poretka. Svjetlo od Svjetla, po kojem je sve stvoreno, spustilo se među svoja stvorenja; smrt se povlači, rađa se dijete Svjetlo -koje u tami svijetli i tama ga ne obuzima. Nastaje novi red, novi poredak u kojem posljednji, oni istisnuti na rub društva, pastiri, hode prvi u procesiji čestitara, prvi imaju radost da ih silno svjetlo s neba obasja.Božićno svjetlo dolazi radi naše tame, ne da nas osudi, nego da ju tamu prosvijetli. U dubini našega bića čekamo onoga koji će nas uzeti za ruku, čvrsto priljubiti uza sebe i reći 'ne boj se, svjetlo sam tvoga života, noć te neće progutati. Ljubav je jača od zla. Moje rođenje je rađanje novoga života u tebi. Želim započeti na periferiji tvoga života, s tamne točke tvoga života, od onoga što te plaši, što narušava mir i ljudsko dostojanstvo.

'BOG -IZVOR RADOSTI.

Radost i Božić riječi su koje se ljube. Božić ima pečat najradosnijeg blagdana. Radost, veselje, sluti i prorok Izaija, slični su radosnoj pjesmi žeteoca (i kod nas je žetva sinonim za radosti s pokrićem) zahvalna radost,jer žetva je uvijek dar Božji.Radost o kojoj je riječ Božja je radost Božji dar. Bog kojemu pjeva nebo, uključuje u melodiju ljudski zbor. Anđelima se pridružuju i pastiri u radosnoj pjesmi. Istinska radost uvijek je deficitarna. Bog svojim utjelovljenjem postaje izvor radosti, ne usputna, koja je slika sitnoga zadovoljstva, već radost novoga početka, novoga života. Božić diskretno skida zastor s očiju da se vidi unutarnja nit povezanosti koja veže Boga i radost. Izvor uvijek daje, a ne oduzima. Bog,izvor radosti, uvijek daje, a ne oduzima radost. Sve što je radost života ona koja traje -Božje je djelo. Tako se naivno bojimo da nam Bog može umanjiti, oduzeti radost.Bože daj nam prave radosti, da zahvaljujemo Tebi koji si Svijeta razveselitelj.

PORUKA ZAPISANA U SRCU BOŽIĆA -MIR

Mir ljudima miljenicima njegovi, pjevaju anđeli i javljaju zemlji. Božić je blagdan pomirenja neba i zemlje. U dubokoj tišini, dok je mir vladao na svoj zemlji, sišla je Božja riječ. Dogodilo se pomirenje Boga i čovjeka, neba i zemlje. Simbolično, kraljevstva neba i zemlje razmijenili su ono najdragocjenije i uspostavili pomirenje. Kraljevstvo neba dalo je svoga Sina da bude građanin zemlje.Redovita praksa u prošlosti kod zemaljskih kraljevstava, kada su odlučili uspostaviti čvrsti mir međusobno su se ženili. Udajom ili ženidbom izmijenili bi svoje najdraže, kćeri i sinove, i tako stvarali rodbinski odnos. Savez u krvnoj vezi. Zemlja je i Božja domovina. Bog nam daruje svoga sina kao pomirnicu. Po Sinu, koji je 'njemu mio', darujući ga nama za brata, Bog širi svoju obitelj na svakoga od nas.

Braćo i sestre! Ljudi dobre volje. Želim Vam Sretan Božić!

Želim vam da svatko na svoj način otvori vrata i pripremi kolijevku za Boga koji u liku djeteta dolazi k nama.Neka vas i vaše obitelji pohodi Bog svojim svjetlom. Rasvijetli svaku tamu života da bi živjeli kao sinovi svjetla.Neka vam u dušu ulije radost i to onu koja ne prolazi nego se širi na svakoga tko vam je drag. Neka vas podari mirom i sigurnošću da je Bog s nama i prati nas i u žalosti i radosti i daje smisao našem životu.

Sretan Božić i blagoslovljena Nova Godina!

+ Bože Radoš

Božićna poruka

Obavijesti o smrti

  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow

Crkva iz zraka

  • An Image Slideshow

Molitva Majci Božjoj Lauretanskoj

MOLITVA MAJCI BOŽJOJ LAURETANSKOJ, ZAŠTITNICI ŽUPE SV. JURAJ NA BREGU

Presveta Bogorodice! Tvoj sveti lik nije uništen u urušenju Crkve.
Čudesno sačuvan postao nam je znakom da ti u srcu  naše župe želiš na osobit način biti prisutna kao Zaštitnica i Utočište svima koji ti povjere svoje tjeskobe i nade, svoje boli i brige. Ohrabreni tim znakom, puni pouzdanja i pobožnosti, tvome Srcu povjeravamo i predajemo svako dijete i sve mlade, bolesnike i patnike, siromahe naše župe i Domovine.
Pohodi sve naše obitelji i uvedi u njih jedinoga Spasitelja Isusa Krista da budu zdrave, vjerne i potomstvom blagoslovljene.

Marijo Lauretanska, moli za nas i moli s nama za mir u našoj ispaćenoj Domovini, da kroz sve poteškoće i opasnosti života sretno stignemo u radost Presvetoga Trojstva, da ga hvalimo i slavimo u sve vijeke vjekova.
Amen.

Majko Božja Lauretanska- moli za nas!

Panorama crkve

  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow

Laudato TV

  • An Image Slideshow

40 dana za život

  • An Image Slideshow

Tko je Online

Trenutno aktivnih Gostiju: 12