Na blagdan bl. Alojzija Stepinca u srijedu, 10. veljače 2021. godine s početkom u 20.10 sati, Hrvatska radiotelevizija će na svom prvom televizijskom programu prikazati dokumentarni film "Stepinac: kardinal i njegova savjest".

Podsjećamo, dokumentarni film „Stepinac: kardinal i njegova savjest“ scenaristice i autorice Višnje Starešine, a u produkciji Interfilma i Hrvatskog katoličkog sveučilišta, premijerno je prikazan u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu, u subotu, 8. veljače 2020, u povodu 60. obljetnice njegova mučeništva.

Dokumentarni film „Stepinac - Kardinal i njegova savjest“ priča je o životu Alojzija Stepinca, o tome kako se kao čovjek i zagrebački nadbiskup nosio s najvećim izazovima 20. stoljeća, o globalnom i univerzalnom značaju njegova djela, o korijenu kontroverzi koje ga prate do današnjih dana, o relevantnosti njegova primjera i univerzalnosti njegovih poruka u današnjem vremenu. To je ujedno i priča o hrvatskoj i europskoj povijesti 20. stoljeća, kao neizostavnom kontekstu djelovanja.

O kardinalu su u filmu svjedočili; američka povjesničarka židovskog podrijetla dr. sc. Esther Gitman, autorica više knjiga o kardinalu, povjesničarka dr. sc. Naida Michael Brandl, britanski povjesničar Robin Harris, prof. dr. sc. Jure Krišto i prof. dr. sc. Ivo Banac kojemu je autorica filma Višnja Starešina posvetila premijerno prikazivanje filma u pulskoj Areni. U filmu govore kardinal Stanislaw Dziwisz i kardinal Josip Bozanić. Osobito je dojmljiva priča o židovskoj djevojčici Renati Bauer koja je jedina u svojoj obitelji preživjela holokaust u NDH, a spašena je upravo zahvaljujući kardinalu Stepincu i njegovoj katoličkoj mreži.

Raspored vjeronauka

Obavijesti o smrti

Hodočašće - Slavonija i Baranja

1. DAN: SVETI JURAJ NA BREGU - POŽEGA - SL. BROD - VINKOVCI, 11.07.2022. ponedjeljak

Polazak ispred crkve u Svetom Jurju u 7,00. Vožnja turističkim autobusom u smjeru Požege, grada koji leži u plodnoj dolini okruženoj vijencem starog gorja: Psunj, Papuk, Krndija, Dilj i Požeška Gora. Posjetit ćemo prekrasan Trg Svetog Trojstva koji je u srednjem vijeku površinom bio najveći trg u Hrvatskoj. Okružuju ga starogradske zgrade sa baroknim boltama čime cijelom trgu daju jedinstveni izgled. Nakon pauze za ručak i kavu, prošetat ćemo do crkve svetoga Lovre. U blizini se nalazi i novouređeni Trg Svete Terezije Avilske. Slijedi obilazak i Sv. misa u katedrali sv. Terezije i, prema dogovoru s biskupijom, posjeta Dijecezanskog muzeja. Nastavljamo putovanje do Slavonskog Broda gdje ćemo posjetiti Tvrđavu Brod i glavni gradski trg nazvan po spisateljici Ivani Brlić Mažuranić, najpoznatijoj stanovnici Slavonskog Broda. Šetnja trgom i kratki razgled, te odlazak do šetnice uz rijeku Savu gdje se nalazi Franjevački samostan i crkva Presvetog Trojstva koji su građeni prema vojničkim nacrtima, poput tvrđave. Samostan uz redovne aktivnosti poput održavanja misa, ispovijedi, duhovnih obnova, klasičnih koncerata i sl., 2020. godine postaje i sjemenište. Slijedi vožnja do Vinkovaca. Smještaj u hotel (Hotel „Slavonija“ *** u samom centru Vinkovaca), večera, noćenje.

Župne tribine ponedjeljkom