+++ Župna kateheze ovaj tjedan subota 28.05. firmanici u 7.20. +++

U utorak, 22. veljače 2022. godine, u pastoralnom je centru u Pleškovcu, župi Sveti Juraj na Bregu održana znanstvena tribina namijenjena glagoljici i hrvatskom glagoljaštvu, i to na Nacionalni dan glagoljice kojim se obilježava obljetnica prve hrvatske tiskane knjige na glagoljici, Misala po zakonu rimskoga dvora iz 1483. godine, a to je i dan kad se u Katoličkoj Crkvi slavi blagdan katoličkoga jedinstva sa Svetim Ocem, blagdan Katedre svetog Petra.

Gost tribine i predavač bio je vlč. dr. sc. Kristijan Kuhar, župnik župe sv. Marije Magdalene u Štrigovi i znanstveni suradnik na Staroslavenskom institutu u Zagrebu, koji je rođen u Osijeku, diplomirao je teologiju na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu, a doktorirao medievistiku na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Na početku predavača i sve nazočne pozdravio je domaći župnik, vlč. Ivica Puškadija, a potom je vlč. Kuhar govorio o povijesti glagoljice: o braći Konstantinu Ćirilu i Metodu, koji su iz Soluna donijeli glagoljicu u Moravsku tamošnjim Slavenima i o važnosti glagoljice u kulturnoj i duhovnoj baštini Hrvata koja je utkana u hrvatsku katoličku duhovnost. Vrijedno je istaknuti da među glagoljskim pisarima nije postojala stroga granica između istočnih i zapadnih kršćana jer se utjecaj crkvenoga raskola iz 1054. godine nije osjetio. Na tribini se govorilo o obloj i uglatoj glagoljici i da su Hrvati prihvatili uglatu, a potom su predstavljeni i rukopisi najpoznatijih pisara među kojima treba istaknuti Novaka Disislavića, Butka, Bartola Krbavca, Broza Kolunića i Vida Omišljanina i pretisci glagoljskih knjiga: Prvotisak Misala po zakonu rimskoga dvora iz 1483., Brevijara iz 1491., Drugog beramskog brevijara i Akademijina brevijara iz 15. stoljeća te Staroslavenski misal s početka 20. stoljeća. Bilo je riječi i o svetom Jeronimu koji također ima vrijednu ulogu u glagoljaštvu, a dugo se smatralo da je bio utemeljitelj glagoljice. Na kraju su svi zainteresirani mogli vidjeti glagoljske pretiske i postaviti koje pitanje, a tribina je bila vrlo korisna i moglo se mnogo toga naučiti i obnoviti znanje o glagoljici koja nas je stoljećima ujedinjavala u vjeri i imala je vrlo veliku važnost u našoj povijesti i filologiji, a vlč. Kristijanu Kuharu od srca hvala na dolasku i predstavljanju glagoljice i iskrene čestitke na njegovu dosadašnjem radu te mnogo uspjeha u sljedećim izazovima.

Bila je to posljednja tribina utorkom jer od ožujka tribine će biti ponedjeljkom, a prva će se održati 7. ožujka 2022. godine u 19 sati s gostom, našim župljaninom Nenadom Šajnovićem, koji će govoriti o svojem putovanju i pješačenju na hodočasničkoj ruti, Putu sv. Jakova ili Camino de Santiago. Vrata pastoralnog centra svima su otvorena i dobro ste došli.

mr.Danijel Kralj, župni kroničar

Raspored vjeronauka

Obavijesti o smrti

Hodočašće - Slavonija i Baranja

1. DAN: SVETI JURAJ NA BREGU - POŽEGA - SL. BROD - VINKOVCI, 11.07.2022. ponedjeljak

Polazak ispred crkve u Svetom Jurju u 7,00. Vožnja turističkim autobusom u smjeru Požege, grada koji leži u plodnoj dolini okruženoj vijencem starog gorja: Psunj, Papuk, Krndija, Dilj i Požeška Gora. Posjetit ćemo prekrasan Trg Svetog Trojstva koji je u srednjem vijeku površinom bio najveći trg u Hrvatskoj. Okružuju ga starogradske zgrade sa baroknim boltama čime cijelom trgu daju jedinstveni izgled. Nakon pauze za ručak i kavu, prošetat ćemo do crkve svetoga Lovre. U blizini se nalazi i novouređeni Trg Svete Terezije Avilske. Slijedi obilazak i Sv. misa u katedrali sv. Terezije i, prema dogovoru s biskupijom, posjeta Dijecezanskog muzeja. Nastavljamo putovanje do Slavonskog Broda gdje ćemo posjetiti Tvrđavu Brod i glavni gradski trg nazvan po spisateljici Ivani Brlić Mažuranić, najpoznatijoj stanovnici Slavonskog Broda. Šetnja trgom i kratki razgled, te odlazak do šetnice uz rijeku Savu gdje se nalazi Franjevački samostan i crkva Presvetog Trojstva koji su građeni prema vojničkim nacrtima, poput tvrđave. Samostan uz redovne aktivnosti poput održavanja misa, ispovijedi, duhovnih obnova, klasičnih koncerata i sl., 2020. godine postaje i sjemenište. Slijedi vožnja do Vinkovaca. Smještaj u hotel (Hotel „Slavonija“ *** u samom centru Vinkovaca), večera, noćenje.

Župne tribine ponedjeljkom