U ponedjeljak, 28. ožujka 2022. godine, u pastoralnom je centru u Pleškovcu održana znanstvena tribina na kojoj je bilo riječi o dvjema zaštićenim vrstama livadnog plavca koje se nalaze na vlažnim livadama Bedekovićevih graba. Gostovale su profesorice biologije i naše župljanke Željka Kadi i Jelena Pavlic s mladom pjesnikinjom Gitom Radiković iz Šenkovca.

Na početku sve je nazočne pozdravio domaći župnik vlč. Ivica Puškadija istaknuvši kako je vrlo vrijedno što među nama ima čuvara prirode koji čine sve da bismo sačuvali blago koje imamo. Posebno je, uz predavačice, pozdravio i Gitine roditelje i mladu prvopričesnicu Milu Pavlic koja u obitelji itekako ima od koga što naučiti o očuvanju prirode, a ponajprije od svoje majke i tete. U 45-minutnoj prezentaciji bilo je riječi o našem zaštićenom prostoru, Bedekovićevim grabama, gdje se nalaze vlažne livade koje je Skupština Međimurske županije 6. prosinca 2002. godine proglasila spomenikom prirode. Prof. Željka Kadi provela je prethodno istraživački rad sa svojim učenicima i u suradnji s Udrugom „Ekološka škola“, a s prof. Jelenom Pavlic, svojom sestrom, od 1993. godine surađuje na mnogim terenskim istraživanjima i njihov je rad vrlo uspješan. U prezentaciji mogli smo naučiti mnogo o livadnim plavcima, zaštićenim leptirima koji su svoje stanište našli u Bedekovićevim grabama. Veliki i zagasiti livadni plavac dvije su vrste livadnog plavca koje su, nažalost, ugrožene i na nama je da ih sačuvamo za buduće naraštaje. Naučili smo da se ti leptiri hrane biljkom velikom ili ljekovitom krvarom koja je iz porodice ruža, a na našem području u lokalnom je govoru nazivamo bateki ili črnoglavec. Upoznali smo i životni ciklus leptira i pogledali kratki dokumentarni film „Njihov mali svijet“, a za kraj je mlada nagrađivana desetogodišnja pjesnikinja Gita Radiković pročitala svoju pjesmu „Livada“ iz svoje slikovnice „Plavac“ dobivši zasluženi pljesak publike. Na završetku bilo je i nekoliko pitanja, a svi nazočni zaključili su da je i ova tribina bila korisna. Našim gošćama iskrene čestitke na svim uspjesima, neka ih prati Božji blagoslov i svako dobro u njihovim daljnjim izazovima, a ponajviše im želimo da ostanu vjerne čuvarice prirode kao i do sada. Sljedeća će tribina biti 4. travnja, a gostuje naš župljanin Mario Horvat koji će govoriti o svjedočanstvu vjere i svom putu biciklom na hodočašće u francuski Lourdes. Vrata pastoralnog centra za sve zainteresirane otvorena su od 20 sati i dobro ste došli na još jedan vrlo zanimljiv susret.

Danijel Kralj

Raspored vjeronauka

Obavijesti o smrti

Hodočašće - Slavonija i Baranja

1. DAN: SVETI JURAJ NA BREGU - POŽEGA - SL. BROD - VINKOVCI, 11.07.2022. ponedjeljak

Polazak ispred crkve u Svetom Jurju u 7,00. Vožnja turističkim autobusom u smjeru Požege, grada koji leži u plodnoj dolini okruženoj vijencem starog gorja: Psunj, Papuk, Krndija, Dilj i Požeška Gora. Posjetit ćemo prekrasan Trg Svetog Trojstva koji je u srednjem vijeku površinom bio najveći trg u Hrvatskoj. Okružuju ga starogradske zgrade sa baroknim boltama čime cijelom trgu daju jedinstveni izgled. Nakon pauze za ručak i kavu, prošetat ćemo do crkve svetoga Lovre. U blizini se nalazi i novouređeni Trg Svete Terezije Avilske. Slijedi obilazak i Sv. misa u katedrali sv. Terezije i, prema dogovoru s biskupijom, posjeta Dijecezanskog muzeja. Nastavljamo putovanje do Slavonskog Broda gdje ćemo posjetiti Tvrđavu Brod i glavni gradski trg nazvan po spisateljici Ivani Brlić Mažuranić, najpoznatijoj stanovnici Slavonskog Broda. Šetnja trgom i kratki razgled, te odlazak do šetnice uz rijeku Savu gdje se nalazi Franjevački samostan i crkva Presvetog Trojstva koji su građeni prema vojničkim nacrtima, poput tvrđave. Samostan uz redovne aktivnosti poput održavanja misa, ispovijedi, duhovnih obnova, klasičnih koncerata i sl., 2020. godine postaje i sjemenište. Slijedi vožnja do Vinkovaca. Smještaj u hotel (Hotel „Slavonija“ *** u samom centru Vinkovaca), večera, noćenje.

Župne tribine ponedjeljkom