ŽUPA SVETI JURAJ NA BREGU

Get Adobe Flash player

Od četvrtka 14. do subote 16. travnja 2022. godine proslavili smo u našoj župi vazmeno trodnevlje, a potom, u nedjelju 17. travnja, i najveći kršćanski blagdan Uskrs. Sva je misna slavlja predvodio župnik Ivica Puškadija, a u danima trodnevlja komentatorica svih obreda bila je gospođa Sandra Radiković, članica ekonomskog vijeća naše župe.

 

Na veliki četvrtak u 18 sati proslavili smo Isusovo ustanovljenje euharistije. To je blagdan posljednje večere Gospodnje kada se sjećamo vrijednosti svete mise, a župnik je u homiliji pozvao sve okupljene na molitvu za svećenike i da svi živimo prema zapovijedi ljubavi koju je Isus dao apostolima. Na toj je svečanoj misi bio i obred pranja nogu dvanaestorici naših župljana što je također znak Kristove ljubavi jer na dan svoje posljednje večere Isus je apostolima oprao noge. Nakon euharistije kratko smo ostali u molitvi razmišljajući o Kristovoj molitvi u Gecemanskom vrtu i u tišini i sabranosti krenuli smo svojim kućama. Veliki je petak jedini dan kada nema svete mise, već su obredi koji nas podsjećaju na Isusovu muku i smrt, a koji su i ove godine bili od 17 sati. Čitajući biblijska čitanja i muku našega Gospodina po Ivanu, mogli smo osjetiti svu patnju koju je naš Spasitelj podnio. Isus je umro na križu radi našega spasenja, no time nas nije napustio, već je pokazao ljubav prema svakom čovjeku. Otkrivanjem križa i i klanjanjem križu te molitvama iskazali smo poštovanje prema Isusu. Na Veliku je subotu Crkva u tišini i iščekivanju Kristova uskrsnuća. Tijekom tog smo dana pohodili Kristov grob i pomolili se, a tijekom dana i nakon večernje mise župnik je blagoslovio hranu koja će se blagovati kod obiteljskoga stola, dok smo od 20 sati ulazak u uskrsno vrijeme. Te večeri Bog nas je iz smrti vodio u život pa smo zapalili i blagoslovili oganj, a potom je uslijedio Hvalospjev uskrsnoj svijeći koja simbolizira svjetlo i život, a to je naš Uskrsli Gospodin. Okupljena je zajednica sudjelovala u radosnoj proslavi najvećega kršćanskog blagdana Uskrsa. Radosna vijest kako je Isus uskrsnuo najradosnija je moguća vijest u našim životima i u ovom izazovnom vremenu kada čovjek moderne tehnologije o smrti ne želi ni čuti, a kad smrt i dođe, misli da je svemu kraj, no za vjernike ipak postoji nada u uskrsnuću Isusa Krista. Nakon službe riječi i homilije pristupilo se i blagoslovu vode i obnovi krsnih obećanja te smo na kraju svečano završili misu čestitajući Uskrs jedni drugima. Proslava Uskrsa nastavljena je i na samu uskrsnu nedjelju misama u 8 i 11 sati. Okupio se lijepi broj vjernika koji su dali slavu Bogu radujući se Kristovu uskrsnuću koje je ujedno i naše uskrsnuće. Na kraju poldanje mise svoju je čestitku u stihovima svojom pjesmom izrekao naš župljanin, magistar kroatistike, pjesnik i član pastoralnog vijeća Danijel Kralj, a vlč. Ivica Puškadija zahvalio je svima koji su pomogli da dostojanstveno proslavimo ove svete dane i da se u crkvi ugodno i lijepo osjećamo. Svim župljanima, od najmlađih do najstarijih, sretan i blagoslovljen Uskrs i neka Gospodin Isus svima podari mir, blagostanje i radost da bismo u novim izazovima sretnije koračali prema konačnom cilju, a to je susret s Uskrslim Kristom u vječnosti, a sve, koji na bilo koji način pomažu u župnoj zajednici, neka Bog u izobilju nagradi i blagoslovi ih da u vazmenoj radosti još radosnije sudjeluju u životu Crkve kojoj pripadaju. I ovi vazmeni dani prilika su da spoznamo kako svjetlosti ima za svakoga čovjeka i kako na ovoj zemlji ima mnogo dobrih ljudi te kako smo svi braća i sestre Uskrsloga Gospodina Isusa Krista.

 

Danijel Kralj

Slavlja Prve svete pričesti i Svete Potvrde 2024. godine

Slavlje Prve svete pričesti u našoj župi bit će 12. svibnja 2024. godine, u 10.30 sati.


 

Slavlje Svete Potvrde bit će na svetkovinu Pedesetnice – Duhova, 19. svibnja 2024. godine u 11.00 sati.

Obavijesti o smrti

  • An Image Slideshow

Crkva iz zraka

  • An Image Slideshow

Molitva Majci Božjoj Lauretanskoj

MOLITVA MAJCI BOŽJOJ LAURETANSKOJ, ZAŠTITNICI ŽUPE SV. JURAJ NA BREGU

Presveta Bogorodice! Tvoj sveti lik nije uništen u urušenju Crkve.
Čudesno sačuvan postao nam je znakom da ti u srcu  naše župe želiš na osobit način biti prisutna kao Zaštitnica i Utočište svima koji ti povjere svoje tjeskobe i nade, svoje boli i brige. Ohrabreni tim znakom, puni pouzdanja i pobožnosti, tvome Srcu povjeravamo i predajemo svako dijete i sve mlade, bolesnike i patnike, siromahe naše župe i Domovine.
Pohodi sve naše obitelji i uvedi u njih jedinoga Spasitelja Isusa Krista da budu zdrave, vjerne i potomstvom blagoslovljene.

Marijo Lauretanska, moli za nas i moli s nama za mir u našoj ispaćenoj Domovini, da kroz sve poteškoće i opasnosti života sretno stignemo u radost Presvetoga Trojstva, da ga hvalimo i slavimo u sve vijeke vjekova.
Amen.

Majko Božja Lauretanska- moli za nas!

Panorama crkve

  • An Image Slideshow

Laudato TV

  • An Image Slideshow