U ponedjeljak, 2. svibnja 2022. godine, u pastoralnom je centru u Pleškovcu održana župna tribina na kojoj su gostovali dr. sc. Sanjica Rak i mr. sc. Mijo Rak, bračni par iz Donje Stubice. Govorilo se o snazi vjere u vremenu krize u obitelji, a okupio se lijepi broj naših župljana među kojima su bili i roditelji budućih firmanika kojima je ova tema posebno bila korisna. Na početku sve je uzvanike pozdravio župnik vlč. Ivica Puškadija iskazavši dobrodošlicu gostima. Magistar teologije Mijo Rak u uvodnom je dijelu zapjevao poznati i vrlo rado slušani psalam „Gospodin je pastir moj, zla se ne bojim jer on je sa mnom.“

Potom je govorio o svom iskustvu duhovnog života pozvavši sve nazočne na otkrivanje ljepote života jer život je lijep i sve, što je Bog stvorio, vrijedno je divljenja i poštovanja. U tom se smislu valja držati i riječi svetog Benedikta koji kaže „Ora et labora“ (Moli i radi), no uvijek je dobro u toj molitvi posebno moliti za djecu i potpuno se predati da nas Bog vodi. Ukratko je govorio kako je smisao života pronašao i u logoterapiji Viktora Frankla. Vjera mu je mnogo značila i u duhovnom i u obiteljskom životu i zajedno sa svojom suprugom osnovao je vrlo sretnu obitelj s petero djece na koje su oboje iznimno ponosni jer djeca su Božji dar. Upravo je to potvrdila i doktorica molekularne biologije Sanjica Rak koja se najprije pronašla u znanosti, ali za obitelj bila je spremna ostaviti znanost i naći više vremena za roditeljstvo. Zadnje dvije godine ovoj su obitelji bile vrlo teške, ali uz čvrstu vjeru u Gospodina sve se postupno rješavalo i na životni su put stigli mnogi novi prijatelji koji su pomogli da ništa ne bi nedostajalo. Oboje gostiju iskazalo je svoju veliku radost što mogu sudjelovati na tribini i podijeliti svoja iskustva zahvalivši vlč. Ivici Puškadiji na pozivu. Na kraju su uslijedili komentari, pohvale i pitanja zainteresiranih uzvanika, a pljesak svih okupljenih govori više od svake riječi. Bračni par Rak uljepšao nam je večer i potaknuo nas na razmišljanje o smislu života i o življenju vjere. Bili su nam susretljivi i vrlo dragi gosti i čestitamo im na svemu što su postigli te za njih molimo neka ih Trojedini Bog jača da dalje nastave iskazivati radost života gdje god se pojave.

Danijel Kralj

Raspored vjeronauka