ŽUPA SVETI JURAJ NA BREGU

Get Adobe Flash player

U subotu i nedjelju, 10. i 11. rujna 2022. godine, u župnoj je crkvi u Svetom Jurju na Bregu proslavljeno proštenje povodom blagdana Imena Marijina. Prvoga dana proštenja u 11 je sati održana sveta misa na kojoj smo obilježili početak nove školske godine i tom smo prigodom zazvali Duha Svetoga za što bolji i uspješniji početak još jednog razdoblja u životu učenika, njihovih roditelja i učitelja. Euharistijskom je slavlju prethodila molitva krunice i sveta ispovijed. Misno je slavlje uz nazočnost osmorice svećenika predvodio pater Nikola Leopold Noso iz Rijeke uz suslavlje dekana preč. Ivana Hercega, vlč. Josipa Horvata ml., bivšeg župnika i aktualnog župnika u Knegincu vlč. Ivice Puškadije i vlč. Danijela Bistrovića, domaćeg župnika. U uvodnom je dijelu vlč. Danijel Bistrović pozdravio sve okupljene, osobito školsku djecu, njihove nastavnike i roditelje, ravnatelja osnovne škole i sve ostale sudionike iskazavši nadu da je pred nama još jedna uspješna školska i vjeronaučna godina u kojoj će se stjecati nova znanja, ali i prenositi kršćanski odgoj za što bolji duhovni rast. U svojoj je homiliji pater Nikola Leopold Noso govorio o jednom čovjeku koji u Rijeci svake večeri pješači do Trsata i na polovici puta svraća do kapelice upućujući molitve Majci Božjoj riječima: „Vina nemam.“ I „Vina nemaju.“, što su Marijine riječi iz Evanđelja po Ivanu u kojem Isus pretvara vodu u vino na svadbi u Kani. U tim riječima vino predstavlja radost i utjehu, a čovjek, prepun ljubavi prema Gospi Trsatskoj, svim srcem upućuje molitvu koja mu biva i uslišana. Na sličan način i mi štujemo Majku Božju Lauretansku i to, prema riječima predvoditelja mise, povezuje Rijeku i Sveti Juraj na Bregu. Tim se primjerom pokazuje kako se katolici uistinu imaju u koga pouzdati, a to je Blažena Djevica Marija. Predvoditelj euharistije pozvao je sve sudionike na molitvu krunice jer tako ćemo Mariji za imendan podariti vrijedni dar.

Na kraju mise bio je zaziv Duha Svetoga za školsku djecu, a nakon blagoslova svi okupljeni pošli smo oko oltara Majke Božje Lauretanske uz pjevanje marijanskih pjesama. Istoga dana u 18 je sati u crkvi održan koncert pjevačkog zbora župe Sveti Juraj na Bregu i predstavljanje zbirke pjesama „Kapljice glazbe kroz život“ kantora Milovana Horvata. Na koncertu je izvedeno 10 pjesama sakralnoga karaktera kao i svjetovnoga (napjevi iz Međimurja). Zbirka sadrži 90 skladbi za mješoviti i muški zbor, a o njoj je govorio vlč. Ivica Puškadija, predsjednica zbora Marta Lončar Vinković i sam autor Milovan Horvat. Program je vodila Monika Petričević. Vlč. Ivica Puškadija zahvalio je zboru na odličnoj suradnji za vrijeme službe u župi, a novi župnik vlč. Danijel Bistrović prihvatio je suradnju sa zborom i uvjereni smo da će komunikacija biti na obostrano zadovoljstvo. Autor knjige zahvalio je obitelji, općini i župi na financijskoj podršci te svima koji su na bilo koji način pomogli da zbirka ugleda svjetlo dana. Vrijedi istaknuti kako je cjelokupni program, kao i prijepodnevna misa, obilovao radošću i svi su se sudionici složili kako takvih zbivanja treba biti više u budućnosti. Nakon promocije i koncerta održan je domjenak u pastoralnom centru. Nedjeljni je program proštenja započeo misom za sve žive župljane u 7 sati, a euharistijsko je slavlje predvodio vlč. Danijel Bistrović, dok je u 9 sati bila misa na slovenskom jeziku za hodočasnike iz Slovenije, a predvodio ju je vlč. Franc Režonja iz Razkrižja. Središnje je misno slavlje predvodio umirovljeni varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak uz suslavlje još osmorice svećenika među kojima je bio domaći župnik vlč. Danijel Bistrović, vlč. Ivica Puškadija s hodočasnicima iz Kneginca, vlč. Franc Režonja iz Razkrižja, vlč. Mario Križanac s pješacima iz Selnice, zlatomisnik vlč. Tomislav Antekolović, vlč. Josip Horvat ml. i preč. Ivan Kozjak koji je proslavio 60 godina svećeništva. I ovoj je misi prethodila sveta ispovijed. Na početku vlč. Danijel Bistrović pozdravio je sve nazočne svećenike, hodočasnike i župljane, a potom je župljanka Marija Marciuš iskazala dobrodošlicu preč. Ivanu Kozjaku i zahvalila na njegovu dolasku. U homiliji mons. Josip Mrzljak govorio je o značaju nedjelje kao blagdana za nas kršćane i o značajnim proslavama velikih katoličkih blagdana među kojima ima i dana namijenjenih Blaženoj Djevici Mariji. Ime Marijino jedan je od takvih blagdana, dan kada posebno zahvaljujemo Mariji što nas je sačuvala kao što su kršćani u Beču molili i zahvaljivali zbog pobjede kršćanskih vojnika u borbi protiv Turaka. Mons. Mrzljak istaknuo je kako svijet nudi mnogo putova, ali najsigurniji je put onaj koji donosi Katolička Crkva. Na kraju svoju je čestitku preč Ivanu Kozjaku na 60 godina svećeništva i svoju zahvalu izrekao župljanin Danijel Kralj nakon čega se okupljenima obratio i sam slavljenik iskazavši zahvalnost svima koji ga i dalje podržavaju jer u Svetom Jurju na Bregu proveo je 37 godina i ostavio je neizbrisivi trag u tom razdoblju. Uostalom, gromoglasni pljesak preč. Kozjaku govori sve, a ponajviše da je uvijek dobro došao u svoju nekadašnju župu. Na kraju je domaći župnik zahvalio svima na organizaciji i realizaciji proštenja čestitavši 60 godina svećeništva preč. Ivanu Kozjaku i 50 godina vlč. Tomislavu Antekoloviću i vlč. Francu Režonji i poželio im svima mnogo uspjeha, zdravlja i Božjeg blagoslova u nastavku svećeničkog puta. Na kraju ponovno smo pošli u ophod oko oltara Majke Božje Lauretanske s najboljim željama da štovanje naše zaštitnice, koje traje već 290 godina, ostane trajno nazočno među našim vjernicima i svim hodočasnicima koji dolaze u Sveti Juraj na Bregu. Neka Trojedini Bog podari zdravlje svim svećenicima, župljanima i hodočasnicima da bismo ovu lijepu proštenjsku tradiciju nastavili i dogodine, a ovogodišnje proštenje pamtit ćemo zauvijek jer bilo je svečano i radosno, kako i dolikuje, Bogu na slavu, a svima nama na radost i veselje.

 

 

Danijel Kralj

Slavlja Prve svete pričesti i Svete Potvrde 2024. godine

Slavlje Prve svete pričesti u našoj župi bit će 12. svibnja 2024. godine, u 10.30 sati.


 

Slavlje Svete Potvrde bit će na svetkovinu Pedesetnice – Duhova, 19. svibnja 2024. godine u 11.00 sati.

Obavijesti o smrti

  • An Image Slideshow

Crkva iz zraka

  • An Image Slideshow

Molitva Majci Božjoj Lauretanskoj

MOLITVA MAJCI BOŽJOJ LAURETANSKOJ, ZAŠTITNICI ŽUPE SV. JURAJ NA BREGU

Presveta Bogorodice! Tvoj sveti lik nije uništen u urušenju Crkve.
Čudesno sačuvan postao nam je znakom da ti u srcu  naše župe želiš na osobit način biti prisutna kao Zaštitnica i Utočište svima koji ti povjere svoje tjeskobe i nade, svoje boli i brige. Ohrabreni tim znakom, puni pouzdanja i pobožnosti, tvome Srcu povjeravamo i predajemo svako dijete i sve mlade, bolesnike i patnike, siromahe naše župe i Domovine.
Pohodi sve naše obitelji i uvedi u njih jedinoga Spasitelja Isusa Krista da budu zdrave, vjerne i potomstvom blagoslovljene.

Marijo Lauretanska, moli za nas i moli s nama za mir u našoj ispaćenoj Domovini, da kroz sve poteškoće i opasnosti života sretno stignemo u radost Presvetoga Trojstva, da ga hvalimo i slavimo u sve vijeke vjekova.
Amen.

Majko Božja Lauretanska- moli za nas!

Panorama crkve

  • An Image Slideshow

Laudato TV

  • An Image Slideshow

Tko je Online

Trenutno aktivnih Gostiju: 90