NE ZAGAĐUJTE OKOLINU

Šetajući tako ulicama, čitah na plakatima:
»Ne bacajte papire na zemlju!
Ne gazite zelene površine!
Ne kidajte cvijeće!«

Tolika upozorenja, pomislih.

Pored mene, prođe grupa mladića i djevojaka.
Smijali se, dobacivali šale, kršili zabrane…
Zagađivali su okolinu riječima
kojih bi se stidio svaki rječnik.

I dođe mi da viknem:
»Ljudi, ne zagađujte okolinu psovkama,
lažima, prostotama, nepravdom, mržnjom!

Ne gazite nježnost u dušama malenih,
ne prelazite preko svoje savjesti,
ne izbacujte otrovne riječi,
jer će vam se sve to vratiti!

Ne držite jedni druge cijevima ispušnim!
Ne bacajte otrov na sjeme
koje ste sami posijali!
Ne zagađujte ni svoju nutrinu,
Ni svoju okolinu!

s. Bogoljuba Cifrek

Raspored vjeronauka

Obavijesti o smrti

Hodočašće - Slavonija i Baranja

1. DAN: SVETI JURAJ NA BREGU - POŽEGA - SL. BROD - VINKOVCI, 11.07.2022. ponedjeljak

Polazak ispred crkve u Svetom Jurju u 7,00. Vožnja turističkim autobusom u smjeru Požege, grada koji leži u plodnoj dolini okruženoj vijencem starog gorja: Psunj, Papuk, Krndija, Dilj i Požeška Gora. Posjetit ćemo prekrasan Trg Svetog Trojstva koji je u srednjem vijeku površinom bio najveći trg u Hrvatskoj. Okružuju ga starogradske zgrade sa baroknim boltama čime cijelom trgu daju jedinstveni izgled. Nakon pauze za ručak i kavu, prošetat ćemo do crkve svetoga Lovre. U blizini se nalazi i novouređeni Trg Svete Terezije Avilske. Slijedi obilazak i Sv. misa u katedrali sv. Terezije i, prema dogovoru s biskupijom, posjeta Dijecezanskog muzeja. Nastavljamo putovanje do Slavonskog Broda gdje ćemo posjetiti Tvrđavu Brod i glavni gradski trg nazvan po spisateljici Ivani Brlić Mažuranić, najpoznatijoj stanovnici Slavonskog Broda. Šetnja trgom i kratki razgled, te odlazak do šetnice uz rijeku Savu gdje se nalazi Franjevački samostan i crkva Presvetog Trojstva koji su građeni prema vojničkim nacrtima, poput tvrđave. Samostan uz redovne aktivnosti poput održavanja misa, ispovijedi, duhovnih obnova, klasičnih koncerata i sl., 2020. godine postaje i sjemenište. Slijedi vožnja do Vinkovaca. Smještaj u hotel (Hotel „Slavonija“ *** u samom centru Vinkovaca), večera, noćenje.

Župne tribine ponedjeljkom