Uz blagdan Krštenja Gospodinovog

Evanđelje:Lk 3,15–16.21–22

Čitanje svetog Evanđelja po Luki

Narod bijaše u iščekivanju i svi se u srcu pitahu o Ivanu nije li on možda Krist. Zato im Ivan svima reče: »Ja vas, istina, vodom krstim. Ali dolazi jači od mene. Ja nisam dostojan odriješiti mu remenje na obući. On će vas krstiti Duhom Svetim i ognjem.« Kad se krstio sav narod, krstio se i Isus. I dok se molio, rastvori se nebo, siđe na nj Duh Sveti u tjelesnom obličju, poput goluba, a glas se s neba zaori: Ti si Sin moj, ljubljeni! U tebi mi sva milina! Riječ Gospodnja

Ti si Sin moj ljubljeni

“Narod bijaše u iščekivanju”…kaže nam današnji ulomak evanđelja. Nisu li uvijek i danas ljudi u iščekivanju. Uvijek živimo u nadi koja nas vodi ostvarenju… Izraelski je narod mislio na Mesiju, njega je očekivao. Očekivao je Pomazanika Božjeg, Spasitelja od svega “ropstva” koje čovjeka iz dana u dan pritišće, plaši, čini depresivnim, iscrpljuje. Čovjek je do smrti “gladan” istinskog života i čeka nekoga tko će mu pomoći da se pridigne, živi istinski.

Tko će čovjeku pomoći ako ne Bog? Nije li se On objavio kao Otac koji stvara i uzdržava? Nije li njegov Duh – Dah već u počecima ”lebdio nad vodama”? Nije li on darovao ”dušu svoje duše”, srce svoga srca, svoga ljubljenog Sina za čovjeka? Da, on se, kao što kaže današnji psalam brine za hranu svakog stvorenja ”i sva ova bića čekaju da im dadeš hranu na vrijeme”, on se brine na poseban način za čovjeka, koji po krštenju postaje ”novi čovjek” ,”Kristov”.

U Isusu Kristu, čije krštenje danas slavimo, i mi smo ”sinovi i kćeri Očeve”. Kao što je po Duhu kroz otvoreno nebo glasom zaorio:”Ti si Sin moj ljubljeni!”, tako i nad svakim čovjekom kliće:”Ti si moje ljubljeno dijete, moja radost, ljubim te.” Ako ovo povjeruješ, ako zaista postaneš svjestan koliko te Otac ljubi, poput paučine će se raspršiti tvoje brige, nemiri i strahove. Osjetit ćeš slobodu i ljepotu života na svojoj koži. To ti želim danas, dragi čitatelju…

Mijo Rak

Raspored vjeronauka

Obavijesti o smrti

Hodočašće - Slavonija i Baranja

1. DAN: SVETI JURAJ NA BREGU - POŽEGA - SL. BROD - VINKOVCI, 11.07.2022. ponedjeljak

Polazak ispred crkve u Svetom Jurju u 7,00. Vožnja turističkim autobusom u smjeru Požege, grada koji leži u plodnoj dolini okruženoj vijencem starog gorja: Psunj, Papuk, Krndija, Dilj i Požeška Gora. Posjetit ćemo prekrasan Trg Svetog Trojstva koji je u srednjem vijeku površinom bio najveći trg u Hrvatskoj. Okružuju ga starogradske zgrade sa baroknim boltama čime cijelom trgu daju jedinstveni izgled. Nakon pauze za ručak i kavu, prošetat ćemo do crkve svetoga Lovre. U blizini se nalazi i novouređeni Trg Svete Terezije Avilske. Slijedi obilazak i Sv. misa u katedrali sv. Terezije i, prema dogovoru s biskupijom, posjeta Dijecezanskog muzeja. Nastavljamo putovanje do Slavonskog Broda gdje ćemo posjetiti Tvrđavu Brod i glavni gradski trg nazvan po spisateljici Ivani Brlić Mažuranić, najpoznatijoj stanovnici Slavonskog Broda. Šetnja trgom i kratki razgled, te odlazak do šetnice uz rijeku Savu gdje se nalazi Franjevački samostan i crkva Presvetog Trojstva koji su građeni prema vojničkim nacrtima, poput tvrđave. Samostan uz redovne aktivnosti poput održavanja misa, ispovijedi, duhovnih obnova, klasičnih koncerata i sl., 2020. godine postaje i sjemenište. Slijedi vožnja do Vinkovaca. Smještaj u hotel (Hotel „Slavonija“ *** u samom centru Vinkovaca), večera, noćenje.

Župne tribine ponedjeljkom